SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı herkesi kapsıyor! Erken emeklilikte bu detay gözden kaçmış olabilir! EYT detayı…

Türkiye’de milyonlarca kişi EYT konusunda yapılacak düzenlemeleri bekliyor. Ortaya çıkan yeni bir detay ise gündem oldu. 4A, 4B ve 4C herkesi ilgilendiriyor! 2520 prim günü detayı dikkat çekti!

Ekonomi 22.10.2022 - 11:16 22.10.2022 - 11:18 Onur Sarı

Türkiye gündeminde uzun süredir yer edinen EYT konusunda bir süredir çalışmalar devam ediyor. Bir yandan EYT çalışmaları devam ederken, diğer yandan erken emeklilik bekleyen birçok kişi için yeni detaylar da zaman zaman gündeme geliyor. 

SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında çalışan tüm sigortalıları ilgilendiren bir detay tartışma yarattı. Emeklilikte Yaşa Takılanalar (EYT) sorununun çözümüne kısa bir süre kala, ilgili grupta yer alan çalışanlar için erken emeklilik konusunda uzmanlar merak edilen yeni bir detayı daha aktardı. 

ERKEN EMEKLİLİKTE BU PRİM GÜNÜNE DİKKAT!

ssk-bag-kur-ve-emekli-sandigi-herkesi-kapsiyor-erken-emeklilikte-bu-detay-gozden-kacmis-ola (2)

Son yıllarda büyük tartışmalar yaratan EYT kapsamında 4,4 milyon kişinin yer aldığı tahmin ediliyor. İlk etapta ise 1,5 milyon kişinin emekli edilebileceği belirtiliyor. EYT yasası öncesinde uzmanlardan gelen yeni açıklamalar ise birçok detayı gözler önün serdi. 

4A, 4C ve 4B kapsamında tüm çalışanların emeklilik için prim gün sayısını ve yaş gibi temel şartları sağlaması gerekecek. Bu kapsamda örneğin, bir süre devlet memuru olarak görev yapan ve sonradan ayrılarak farklı bir sigorta kolunda prim ödemeye devam eden kişilerin son 2.520 prim günü esas alınacak. Bu kapsamda en fazla prim gün sayısı hangi sigorta kolunda ise o kapsamdan emekli olunacak. 

EYT BELLİ OLDU MU, EYT’DE SON DURUM NE? 

EYT düzenlemesinde artık son viraja girildiği görülüyor. Bu kapsamda yer alacak vatandaşlar için birçok formülün ise masada olduğu ifade ediliyor. Konuya ilişkin hükümet yetkililerinden gelen açıklamalara göre, Ekim ayında bütçe görüşmelerinin ardından, takip eden aylarda asgari ücret görüşmeleri beklenecek. Bu kapsamda EYT meselesinin yılsonunda çözüme kavuşturulması ve EYT’lilerin ilk maaşlarını Şubat ayında alması beklendiği ifade edildi. EYT kapsamından yararlanacak kişilerin ise çıkacak yasa kapsamında hangi şartları taşıyacağı ise merak ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@