İzmir'in köklü iki takımı olan Altay ile Göztepe arasında yaşanan ezeli rekabet tüm futbolseverler tarafından malum. Ancak bu sezon oynanan maçta yaşananlar savaş alanını aratmadı. Bir futbolcunun yaralanmasına da neden olan olaylarda kullanılan patlayıcı maddeleri araştıran polis, onların nasıl stada getirildiğini buldu. 

İzmir derbisinde bu zamana kadar yaşanan çeşitli gerginlikler malum. Altay ve Göztepe taraftarları arasında bu zamana kadar yaşanan bir takım olaylar nedeniyle İzmir derbileri her zaman tribün olayları açısından tehlikeli maçlar olarak görülmüştür. Ancak son karşılaşmada taraftarlar kelimenin tam manasıyla kantarın topuzunu kaçırdı. Tribünler patlayıcı ve yanıcı maddelerle savaş alanına döndü ve olaylar sahaya kadar taştı. Tahaya giren holiganlardan biri korner bayrağını sökerek bir futbolcuyu başından yaraladı.

Arjantinliler Sevinci Abartınca Kutlamalar Can Pazarına Dönüştü Arjantinliler Sevinci Abartınca Kutlamalar Can Pazarına Dönüştü

Olayları inceleyen polis ekipleri, tribünlerde holiganların kullandığı patlayıcı ve yanıcı maddelerin nasıl tribüne sokulduğu konusunda geniş çaplı bir soruşturma başlattı. İki takım arasındaki geçmişten gelen gerginliği bilen polis, maç öncesi geniş çaplı önlemler almış ve stada giren herkes didik didik aranmıştı. 

Yapılan soruşturma kapsamında güvenlik kamerası görüntülerini saniye saniye inceleyen polis ekipleri, ince bir detay yakaladı. Maçtan önce sırt çantasıyla tuvalete giren iki kişinin, çıkışta çantalarının yanında olmadığını fark edildi. Görüntülerin devamı izlendiğinde, çantaların tuvalette bir yere gizlendiği ve başka bir kişinin gelerek daha sonra o çantaları bulunduğu yerden aldığı anlaşıldı.

Polis ekipleri görüntülerden eşgalini belirlediği çantalı kişinin kimlik tespiti için derhal çalışmalara başladı. Çalışmalar kısa zamanda netice verdi ve patlayıcı ve yanıcı maddeleri stada çantayla sokan kişinin, olayların ardından yaralıları hastaneye taşıyan ambulansın şoförü olduğu anlaşıldı.

Görevli ambulansla birlikte stada giren ve sağlık görevlisi olan o kişinin detaylı aramadan geçmediği için yanıcı ve patlayıcı maddeleri rahatlıkla stada soktuğu anlaşıldı. Bu kişinin getridiği söz konusu maddeler, bir taraftarın ağır yaralanmasına neden oldu. Ayrıca çıkan olayların devamında kaleci Ozan da sahaya giren bir taraftarın saldırısı sonucunda başından yaralandı.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, tribün olaylarına karıştığı belirlenen 21 kişi gözaltına alındı. Ayrıca ambulansla aramadan geçmeden sahaya rahatlıkla giren şoförün de daha önce sporda şiddet olaylarına karıştığından sabıkalı olduğu belirlendi. Ayrıca kaleci Ozan'ı yaralayan kişi hakkında kasten adam öldürmeye teşebbüsten dava açıldı. Savcı, darbenin bilerek ve isteyerek kişinin ölümüne neden olabilecek bir bölge olan baş kısmına ve defalarca vurulduğunu belirterek, olayı kasten adam öldürmeye teşebbüs olarak değerlendirdi.