2020 yılının başında ülkemizde de görülen ve kısa süre içerisinde ülke geneline yayılarak vaka sayılarının giderek artmasına sebep olan koronavirüs salgını, ilk bir yıl içerisinde ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde can kayıplarına sebep olmuştu. Milyonlarca vatandaşın hayatına kast eden salgın dünya adına alarmın verilmesine sebep olurken yürütülen aşı çalışmalarının sonuç vermesi, salgını önleme noktasında büyük bir başarı elde edilmesini sağladı.

Aşıların bulunması ile birlikte öldürücülüğünü nerede ise tamamen yitiren koronavirüs salgınından sonra gündelik hayat da yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Ancak virüs, Omicron varyantı ile halen varlığını korurken mevsimsel koşullara bağlı olarak ortaya çıkan diğer virüsler ile birleşerek resmen yeni bir salgının başlamasına sebep oldu.

Geçtiğimiz aylarda ilk olarak Amerika’da yayılmaya başlayan sonrasında ise ülkemizde de görülmeye başlanan RSV virüsü, sağlık kurumlarının dolup taşmasına sebep oldu. Bu virüsün sebep olduğu hastalığa “süper grip” ismi de verilirken uzmanlardan konuya ilişkin peş peşe uyarılar geldi.

SÜPER GRİP NE DEMEK?

Kilo almadan kış aylarını atlamanın formülünü işin uzmanı açıkladı! Kilo almadan kış aylarını atlamanın formülünü işin uzmanı açıkladı!

super-grip-vakalari-saglik-kurumlarini-doldurdu-super-grip-nedir-belirtileri-nelerdir (2)

Aslında her kış mevsiminde gözlenen süper grip, koronavirüs salgını döneminde takılan maskeler sebebi ile resmen unutuldu. Maske takma zorunluluğunun olduğu o dönem içerisinde süper gribe sebep olan virüslere karşı bağışıklık düştü. Bu sebep ile de yeni dönemde maskelerin çıkarılması ile birlikte, hali hazırda var olan virüsler dahi bünyelerde büyük etkiler yaratmaya başladı.

Süper gribi, uzun süren bir soğuk algınlığı olarak tanımlamak mümkündür. Birçok virüs çeşidi bu hastalığa sebep olur. Üst solunum yollarını hedef alan grip, bağışıklığı düşük olan vatandaşları, bebekleri ve ileri yaşlı bireyleri etkilemektedir.

SÜPER GRİBİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Süper grip, 4- 6 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Aşama aşama ortaya çıkan belirtiler ise şu şekildedir:

  • Yorgunluk
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Hırıltı
  • Ateş
  • Öksürme
  • Hapşırma
  • İştahsızlık
  • Burun akıntıs