Dolar kuruna bağlı olarak diğer kurlarda ve altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler, ülke sınırlarımız içerisinde yaşanan ekonomik hayatın giderek ağırlaşmasına sebep oldu. Geçtiğimiz seneden bu yana devam eden aslında tüm dünya ülkelerinde önemli ekonomik sorunların yaşanmasına sebep olan ancak Türkiye gibi gelişmeye devam eden ülkelerde daha çok hissedilen olumsuz gelişmeler, ülke ekonomisini olduğu kadar tüketicileri de dara düşürdü. Bu konu hakkında tüketicilerin lehlerine pek çok olumlu adım atılmaya devam edilirken bugün ülke ekonomisi adına da olumlu bir gelişmenin eşiğinde olduğu öğrenildi. 

Geçtiğimiz hafta Katar’da başlayan Dünya Kupası, dünya gündeminde en çok konuşulan konu başlıklarından birisi olmaya devam ederken Katar’ın Türkiye’ye dolar desteği vereceği öğrenildi. Şu sıralar hakkında en çok konuşulan ülkeler arasında olan Katar’ın ülkemiz rezervine katkı sağlayacağı yetkililer tarafından onaylanırken henüz Katar ve Türkiye yönetiminden konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. 

ÖNCE SUUDİ ARABİSTAN!

suudi-arabistandan-sonra-katardan-da-turkiyeye-destek-geldi-10-milyar-dolarlik-rezerv-deste

Geçtiğimiz haftalarda yapılmış olan resmi açıklamalarda Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açacağı öğrenilmişti. Bu konuya ilişkin yapılan görüşmelerde sona gelindiği ve yakın zamanda kesin bir açıklamanın yapılacağı belirtilmişti. 

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

ŞİMDİ DE KATAR!

Suudi Arabistan ile yürütülen görüşmelerden sonra Katar ile de bir görüşme sürecinin başladığı öğrenildi. Reuters tarafından yayınlanan haberde Katar’dan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na 8 ile 10 milyar dolar arasında bir bütçe desteğinin geleceği bilgisi kaydedildi. 

Reuters tarafından yayınlanan haber üst yetkiye sahip olan bazı isimler tarafından onaylandı. Yapılan açıklamalarda görüşmelerde son aşamaya gelindiği ve Katar’ın Türkiye’ye en az 8 milyar dolarlık bir tutar aktaracağı bilgisi verildi. Bu rakamın 10 milyar dolara kadar da çıkabileceği belirtildi. 

Yapılan bir diğer açıklamaya göre ise Türkiye’nin senelik borçlanma hedefini tamamlamasına 2 milyar dolar kaldığı ve bu açığın Katar tarafından verilecek olan destek ile tamamlanacağı ileri sürüldü.