Suudi veliaht prens, ilişkilerdeki normalleşmeyi görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret etti

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman (MBS), iki ülke arasındaki çalkantılı yılların ardından ilişkilerini normalleştirmeyi hedeflerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Çarşamba günü yıllardır ilk kez Türkiye’yi ziyaret etti.

Erdoğan, veliahtı başkent Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Resmi bir akşam yemeği öncesinde, iki lider bire bir ve heyetler arası görüşmeler yapacak.

Nisan ayında Erdoğan, bölgesel güçler arasındaki ilişkileri onarmak için aylarca süren bir yolculuğun ardından Suudi Arabistan’a gitti.

Cumhurbaşkanı geçen hafta yaptığı açıklamada, kendisi ve Riyad’ın fiili lideri MBS’nin Ankara’daki görüşmelerde ilişkileri “ne kadar daha yüksek seviyeye” taşıyabileceklerini tartışacaklarını söyledi.

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, “Yeni bir dönem başlayacak” dedi.

Türk yetkili, iki ülkenin ticaret, uçuşlar ve TV dizilerinin gösterimi üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını, karşılıklı olumsuz medya yayınlarının da durdurulduğunu söyledi.

Yetkili, ziyaret sırasında enerji, ekonomi ve güvenlik anlaşmalarının imzalanacağını, Suudi fonlarının Türkiye’deki sermaye piyasalarına girmesi için de bir planın üzerinde çalışıldığını söyledi.

Veliaht prens, Ürdün ve Mısır ziyareti de dahil olmak üzere üç yıldan fazla bir süredir Körfez bölgesi dışındaki ilk gezisine çıktı.

Nisan ayında Erdoğan, on yıllık bir gerilimin ardından bazı diplomatik hasarları onarmak için son aylarda yoğun çabaların ardından, son yıllardaki ilk üst düzey ziyarette krallığı ziyaret etti.

Suudi Kralı Selman’ın daveti üzerine Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ardından Erdoğan, Ankara ve Riyad’ın “yeni bir dönem başlatmak” için her türlü siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri artırmaya çalıştığını söyledi.

Erdoğan ziyareti, “İki kardeş ülke olarak yeni bir işbirliği çağını başlatmak için ortak irademizin bir tezahürü” olarak nitelendirdi.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler son on yılda kötüleşti, ancak her iki ülke de şimdi bağları canlandırmaya çalışıyor.

Erdoğan, bu yılki seyahatinden önce Suudi Arabistan’ı en son 2017’de, krallığı ve diğer Körfez ülkelerini Katar’a karşı kışkırtan bir anlaşmazlığa arabuluculuk yapmaya çalıştığında ziyaret etmişti.

Ankara ile Riyad arasındaki bağlar, Suudi bir vurucu timin 2018’de krallığın İstanbul’daki konsolosluğunda Khashoggi’yi öldürüp parçalamasından sonra çatladı.

Türkiye, Khashoggi’nin öldürülmesinden şüphelenilen 26 Suudi hakkında gıyaben dava açmıştı, ancak mahkeme bu yılın başlarında yargılamaları durdurmaya ve davayı Suudi Arabistan’a devretmeye karar vererek ülkelerin yakınlaşmasının önünü açtı.

Geçen yıl boyunca Ankara, yıllarca süren düşmanlığın ardından İsrail, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan gibi bölgesel güçlerle ilişkileri sıfırlamak için diplomatik bir girişimde bulundu.

Erdoğan, Ankara’nın yıllarca süren gerilimlerin ardından bu bölgesel güçlerle bozuk bağlarını onarmak için diplomasiyi yoğunlaştırdığı bir zamanda, Türkiye’nin İsrail, Mısır ve Körfez ülkeleriyle “kazan-kazan temelinde” işbirliğini en üst düzeye çıkarmayı umduğunu yineledi.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ve BAE ile başlatılan normalleşme sürecinin her iki tarafa da büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Suudi Arabistan, Riyad ile Washington arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir zamanda ittifaklarını genişletmeye çalışıyor.