Ev alım satımlarında kullanıldığı gibi diğer tüm gayrimenkullerin alım ve satımlarında da aktif bir şekilde kullanılan Tapu Takas Sistemi, internet sitesinin ardından hizmete açtığı mobil uygulamasından sonra 62 milyon kullanıcıya ulaştı. 2023 yılında e-Devlet Kapısı üzerinden hizmet vermeye başlamış olan Tapu Takas Sistemi’nin yeni halini Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar R. Sungurlu duyurdu. 

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

Çoklu kanal yapısına 22 Aralık 2022 tarihinde atılan yenilik adımı ile kavuşan Tapu Takas Sistemi, e-Devlet kullanıcılarına açıldı. Bu entegrasyonu değerlendiren Sungurlu, “2022 yılına kadar Tapu Takas hizmetimiz internet sitesi ve mobil uygulamamız üzerinden ilerlerken 22 Aralık 2022 tarihinden itibaren bu hizmete ulaşmak için, 62 milyona yakın kullanıcısı olan e-Devlet kapısı da eklenerek çok daha geniş kitlelere güvenilir bir erişim kapısı aralanmıştır” diye konuştu. Sungurlu’nun açıklamalarının devamında Tapu Takas sistemini kullanan vatandaşları ilgilendiren ifadeler yer aldı. 

“942 KURUM ÜZERİNDEN VERİLEN 6.735 HİZMETE BİR YENİSİ EKLENDİ”

tapu-takas-sistemi-e-devlete-gecti (2)

Yeniliği duyurmak için yapılan törende konuşan Sungurlu, gerçekleştirdiği açıklamalarda; “Bugün burada, Takasbank’ın Tapu Takas hizmetini e-Devlet bünyesinden ulaşılabilir hale getirerek, CDDO ve Türksat eliyle 62 milyona yakın kullanıcıya, 942 kurum üzerinden verilen 6.735 hizmete bir yenisini daha eklemiş olmamızın gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Bu hizmet Takasbank’ın e-Devlet’ten verdiği en kapsamlı hizmet olarak da bir başlangıç niteliği taşımaktadır” ifadelerini kullanarak, hizmet ağlarının genişliğine dikkat çekti. Ardından teşekkürlerini ileten Sungurlu, şu ifadeleri kullandı: 

“Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi iş birliğiyle e-Devlet kapısından farklı hizmetlerimizin de verilebilmesi için entegrasyon çalışmalarımızın sürdüğünün müjdesini de vatandaşlarımıza duyurmak isteriz. Tüm süreç boyunca emeği geçen başta Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türksat A.Ş., Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank çalışanlarına verdikleri değerli destekler için çok teşekkür ederiz.” 

“ALIM SATIM BEDELİNİN ÖDENEBİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Yeni kanalın hizmete girmesinin ardından yeni çalışmalara başladıklarını bildiren Sungurlu, “Ayrıca önümüzdeki dönemde gayrimenkul alım satımına aracılık eden kurumsal firmalar ile çeşitli anlaşmalara gidilerek ilgili firmaların müşterilerinin Tapu Takas sistemi üzerinden alım satım bedelinin ödenmesi için gerekli entegrasyon ve sistemsel geliştirmeler üzerinde de çalışıyoruz” ifadeleri ile yeni hizmetin müjdesini verdi.

Öte yandan Tapu Takas, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde Takasbank tarafından 17 Nisan 2015 tarihinde hizmete açılmıştı. Bugün 1 yılık hacmi milyar TL’ye ulaşan sistem, 2022 yılında 106 adet işleme aracılık etti. Toplamda 949 milyon TL’lik alım-satım işleminin gerçekleştirildiği geçtiğimiz yılda sistemde en yüksek tutarlı işlemin 493 milyon 898 bin 150 TL olduğu öğrenildi.