son yıllarda adından sıkça söz ettiren, SpaceX ve Tesla'nın sahibi Elon Musk bir rekor daha kırdı. Bu zamanda kadar kazandığı paralar ve attığı tivitler sayesinde gündeme gelen Musk, bu kez de kaybettiği paralarla gündemde. Tesla hisselerinin çakılırcasına düşmesiyle birlikte Musk'ın kasasından 100 milyar dolardan fazla para eksildi.

Teknolojinin nimetlerinden oldukça iyi faydalanan ve geleceği çok iyi gören Elon Musk, bu yetenekleri sayesinde inanılması güç bir servete ulaştı. Dünyanın en zengin insanları listesinde zirveye tırmanan Elon Musk son zamanlarda zor günler geçiriyor. Korona salgını ile başlayan süreci iyi yönetemeyen Elon musk, net servetinden 100 milyar dolardan fazlasını kaybetti. Buna rağmen 169.8 milyar dolar serveti bulunan Musk, hala dünyanın en zengin insanı konumunda yer alıyor. 

Tesla'nın Çöküşünü Engelleyemiyor

SpaceX ile birlikte Tesla'nın da sahibi olan Elon Musk'ın servetinin asıl kaynağı Tesla oldu. Geleceğin teknolojisini günümüzde hayata geçirerek elektrikli otomobil dünyasında öncü olan Tesla, inanılmaz satış rakamlarına ulaştı. Gelişen teknolojiye muazzam bir hızla adapte olmayı başaran Tesla, otopilot teknolojileriyle de tüm dikkatleri üzerine çekti. Sosyal medyada yayılan, otoyolda ilerlerken uyuyan Tesla sürücüleri videoları, Tesla'nın ününe ün kattı. 

Ancak Tesla'nın öncülüğünü üstlendiği elektrikli otomobil pazarına diğer otomobil üreticileri de hızlı bir şekilde adapte oldu. Tesla'nın rakipleri hızla artarken, otomobil pazarı da hem premium sınıfta hem de ekonomik sınıfta oldukça genişledi. Bununla birlikte koronavirüs salgını ile birlikte başlayan tedarik sıkıntısı Tesla'nın son kullanıcıya ulaştırılmasını büyük ölçüde engelledi. 

Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Tesla'nın en çok satıldığı ülke olan Çin, Koronavirüs ile mücadelede oldukça sıkı bir politika uyguladı ve sınırlarını neredeyse her türlü giriş çıkışa kapattı. Dolayısyla Tesla en büyük pazarlarından birini kaybetmiş oldu. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan yüzbinlerde otomobilde çıkan bir arıza Tesla'nın değerini iyiden iyiye düşürdü.

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

Son Darbeyi Twitter Vurdu

Elon Musk, yılan hikayesine dönen bir Twitter satın alma dönemi geçirdi. Twitter süreci Elon Musk'ın sahibi olduğu diğer şirketlere yatırım yapan yatırımcıların endişesini artırdı. Musk'un diğer şirketlerden fazla Twitter'a önem verdiğini düşünen yatırımcılar, Tesla'nın hisselerini elinden çıkardı. 

Tüm bu durumlar Tesla hisselerinin dibi görmesine neden oldu. Elbette ki bu durumdan en çok zararlı çıkan isim ise Elon Musk oldu. Öyle ki servetinin neredeyse 3'te birini kaybeden Musk, tarihin en büyük kaybını yaşayan isim oldu.