Akıllı cep telefonlarının hayatımıza girmesinin ardından hayatımızı birçok yönden kolaylaştırsa da birçok tehlikeye de davetiye çıkarıyor. Özellikle masum görünen birçok uygulama kişisel ve bankacılık bilgilerinin saniyeler içinde çalınmasına kapı aralıyor. 

Kredi kartı bilgilerini ele geçirerek birçok kişinin mağduriyet yaşamasına neden olan söz konusu uygulamaların telefona yüklenmesinin ardından sadece saniyeler içinde tüm kredi kartı bilgilerinin kopyalanması sağlanabiliyor. Uzmanlar bu tür uygulamalara karşı herkesi uyarıyor. 

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZ ÇALINMIŞ OLABİLİR!

telefonunuzda-bu-uygulamalar-varsa-dikkat-kredi-karti-bilgileriniz-calinmis-olabilir-telefo (2)

Zararlı yazılımlar ile son yıllarda dolandırıcılık ve veri hırsızlığı gibi sorunlar giderek artıyor. Özellikle kişisel verilerin gizliliği konusunda birçok endişenin ortaya çıkması yeni tehlikeleri de ortaya çıkardı. 

Hollanda merkezli Threat Fabric tarafından yayınlanan bir raporda tehlike saçan ve Truva atı olarak tanımlanan uygulamalar hakkında önemli detaylar paylaşıldı. Sharbot’un kullanıcılarının bankacılık bilgilerinin ele geçirilme yöntemleri açıklandı. Zararsız gibi görünen pek çok uygulamanın benzer sonuçlar doğurabileceği aktarılıyor. Virüslü yazılımın sahte bir Google Play Store sayfasına kullanıcıları yönlendirerek güncelleme kapsamında bilgilerin çalındığı aktarılıyor. 

BİLGİLERİ ÇALAN O UYGULAMLAR!

Threat Fabric tarafından kötü amaçlı yazılımların Google’a vakit kaybetmeden raporladıklarının duyurulmasının ardından daha önce bu uygulamaları yüklemiş olan kişiler için tehditler ise devam ediyor. Cihazlarında bu uygulamalar olanların kredi kartı ve diğer bankacılık bilgileri ile kişisel verilerinin çalınabileceği aktarılıyor. 

Netflix aboneliklerine dudak uçuklatacak zam geldi! Netflix aboneliklerine dudak uçuklatacak zam geldi!

Kullanıcıların büyük tehlike yaşamasına neden olan o uygulamalardan bazıları ise şöyle:

  • My Finances Tracker
  • File Manager Small Lite
  • Zetter Authentication
  • Recover Audio 
  • Codice Fiscale 

Akıllı telefonlarına uygulama indirmek isteyen kullanıcıların uygulama güvenliği konusunda birçok unsuru incelemesi önerilmektedir. Özellikle çoğu zaman es geçilen kullanım koşulları ve sözleşmesinde yer alan detaylar ve uygulama izinlerinin de bu kapsamda incelenmesi gerekecektir.

Kullanıcıların kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği konusunda basit birkaç detaya dikkat ederek daha güvenli bir teknoloji kullanıcısı olması mümkün görülüyor.