2021 yılının sonunda ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmelerden ötürü yükselişe geçen yedek parça fiyatları, satışa sunulan sıfır kilometre ve ikinci el araç fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Bu durum karşısında taşıt sahibi olma hayallerini mevcut birikimlerinin yetersiz kalışından ötürü ertelemek durumunda kalan tüketiciler ve yatırımcılar, ÖTV indirimi beklentilerinin arttığını iletmeye başladı. 

Yeni dönemin başlaması ile birlikte etkisini artıran çip krizi, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan araçlara yeni zamların eklenmesine sebep oldu. Ek olarak ülkemizde satışa sunulan taşıtlardan yüksek oranlarda vergilerin alınması, vatandaşların sıfır kilometre araç satın alma ihtimallerini nerede ise sıfıra indirdi. 

Bir süredir otomotiv sektöründe gözlenen olumsuz gelişmelerden ötürü 2- 3 katı fiyatlardan duyurulmuş olan araç fiyatları, yeni dönemin gündeminden düşmezken TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den ticari araç satışlarına ilişkin yeni bir öneri geldi. Başkan Palandöken’in açıklamaları, ÖTV indirimi konusunun tekrar konuşulmaya başlanmasına sebep oldu. Vatandaşlar, ÖTV indirimi kararının verilip verilmeyeceğini, verilirse de hangi araçlar için geçerli olacağını araştırmaya başladılar. 

BAŞKANDAN TİCARİ ARAÇ TEKLİFİ!

Tek seferliğe mahsus ÖTV'siz satış yapılsın! (2)

LGS'de 47 imam hatipli öğrenci 500 tam puan aldı LGS'de 47 imam hatipli öğrenci 500 tam puan aldı

Artan araç fiyatlarından sonra sık sık gündeme gelen ÖTV indirimi konusu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de gündemine ilk sıradan giriş yaptı. Geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunan Palandöken, araçlara yansıyan kur artışının yüzde 100’ün üzerinde olduğuna dikkat çekti. Araç fiyatlarının bu durumdan ötürü çok daha yükseldiğine işaret eden Palandöken, ticari araçlar için bir kereliğe mahsus olmak üzere ÖTV indiriminin getirilmesi gerektiğini bildirdi. 

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceği merak konusu olurken konuya ilişkin birtakım iddialar da ortaya atılmaya başlandı. Şu an yüzde 70 ÖTV düzeyinde iki araç bulunurken ÖTV diliminin bazı modeller için yüzde 50’ye kadar düşürüleceği öne sürüldü. Ancak konuya ilişkin resmi açıklama henüz yapılmadığı için vatandaşların ÖTV beklentilerinin devam ettiği öğrenildi.