O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

2021 yılının sonunda yukarı yönlü hareketler sergileyerek piyasaları bir anda karıştıran dolar kuru, aralık ayının ortasında hem diğer döviz kurlarının hem de altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına neden oldu. Bu durum gündelik hayatın birkaç gün içerisinde pahalılaşmasına sebebiyet verirken tüketicilerin de şaşkınlık yaşamasına yol açtı. 

Aralık ayının ortasında yapılan müdahalelerden sonra kurlar ve altın fiyatları bir süreliğine kontrol altına alınmış olsa da 2022 yılının ilk dakikaları itibari ile yukarı yönlü hareketler tekrar baş gösterdi. Bu durum hali hazırda zamlı olan ürünlerin ve diğer hizmet başlıklarının yeni zamlar ile duyurulmasına sebep olurken fırsatçıların da ortaya çıkmasına yol açtı. Piyasanın olumsuz koşullarını fırsat bilen, birken beş kazanmak isteyen, stokçuluk yapan ve ilgili ürünlerin değerini arttıran bazı fırsatçı işletmeciler, tüketicilerin ve dolayısı ile de ülke ekonomisinin daha da dara düşmesine sebep oldu. 

Fırsatçılık sebebi ile ilgili ürünlerin fiyatlarının daha da yükselmesine sebep olan işletme sahiplerine yönelik denetimler başlatan ve son dönemlerde de bu denetimleri sıklaştıran Ticaret Bakanlığı söz konusu denetimlerin 2023 yılında da devam edeceğini ve işletmelere idari para cezalarının uygulanacağını ifade etti. 

2022 yılının sonlarına doğru gelindiği şu günlerde market ürünlerinin fiyatlarında tekrar fahiş artışların yaşandığı ortaya çıktı. Asgari ücretin yüzde 54,66 oranında zamlandığının açıklanmasının hemen ardından yeni yıla girmeyi dahi beklemeyen bazı market sahipleri, bazı ürünlerin fiyatlarını yüzde 100’e kadar artırdı. Bu durum tüketicilerin tepkilerine sebep olurken Ticaret Bakanlığını da harekete geçirdi. Bakan Mehmet Muş, bakanlığın fırsatçılara geçit vermeyeceğini ifade etti. 

İDARİ PARA CEZASINA DİKKAT ÇEKTİ!

ticaret-bakani-mus-asgari-ucret-zammini-duyduklari-gibi-fiyat-artiran-isletmecilere-sert-ci (2)

Resmi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yayınlayan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, fırsatçılar ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücrete yapılan zammı fırsat bilerek haksız fiyat artışlarına giden fırsatçılara karşı denetimler yoğunlaştırılmıştır. Haklı gerekçe olmadan yapılan artışların tespit edilmesi halinde sorumlulara en ağır idari cezalar uygulanacaktır.”

“SUİSTİMAL EDİLMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYİZ!”

Konuyu yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Muş, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Hükümetimizin vatandaşlarımızın refahını artırmak için attığı adımların fırsatçılar tarafından suistimal edilmesine asla müsaade etmeyiz.”