Geçtiğimiz senenin son çeyreğinin başladığı an itibari ile oklarını yukarı yöne çeviren dolar kuru, diğer döviz kurlarını ve altın fiyatlarını da etkisi altına aldı. Merkez Bankası tarafından verilmiş olan tüm faiz indirimi kararlarına rağmen istenilen seviyelere geriletilemeyen para piyasaları ile altın piyasası, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmet başlıklarına ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamların yansımasına yol açtı. 

Piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelerin başta gıda ürünleri olmak üzere tüm hizmet ürünlerine yüksek oranlı zamlar ile geri dönmesi, bazı kötü niyetli kişileri de harekete geçirdi. Ürünlere gelen zamların ardından yeni zamlardan hemen önce ilgili ürün grubunu stoklayan market sahipleri ve diğer sektör temsilcileri, piyasada ürün bulunamamasına ve dolayısı ile de fiyatların daha da yükselmesine sebep oldu. 

Kötü niyetli kişilerin haksız kazanç elde etme girişimleri, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen denetleme çalışmaları ile gözler önüne serildi. Bu durum kapsamında onlarca işletmeye hiçbir ayrıcalık tanımadan binlerce TL’lik para cezası kesen bakanlık, konu ile ilgili olarak yeni bir yazılı açıklama daha yayınladı. 

YAZILI AÇIKLAMA YAYINLANDI!

ticaret-bakanligi-acimadi-ulusal-marketler-dahil-olmak-uzere-21-markete-ceza-yagdi-tam-9-mi

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan yazılı açıklamada Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 2022 yılının 7’inci toplantısını gerçekleştirdiği belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı: “Tüketicilerimizin temel ihtiyaçları arasında bulunan süt, yumurta, yoğurt ve makarna gibi gıda ürünleri ile sabun ve deterjan gibi temizlik maddeleri ve diğer benzeri ürünlerde yaşanan fiyat artışlarının tespit edilmesi amacı ile yerel ve ulusal düzeyde faaliyet gösteren zincir marketler ile diğer işletmelere yönelik olarak bakanlığımız aracılığı ile yapılan denetim sonuçları görülmüştür. Bu kapsamda stokçuluk ve fahiş fiyat artışı yaptığına karar verilen, aralarında ulusal marketlerin de yer aldığı 21 işletmeye, toplamda 9 milyon 403 bin 237 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

56 MİLYON TL’LİK CEZA KESİLDİ!

Sebze ve meyvede yüzde 25 indirim başladı Sebze ve meyvede yüzde 25 indirim başladı

Yazının devamında pandeminin başlangıcından bu yana denetimlerin devam ettiğini belirten kurul, pandemiden bu yana işletmelere aynı sebepten ötürü toplamda 56 milyon 602 bin 168 TL tutarında idari para cezasının kesildiğini ifade etti.