Bir süredir birçok faktörün etkisi ile yüksek seviyelerde seyretmeye devam eden enflasyon, gündelik hayat akışı içerisinde hizmet sunan tüm sektörlerde fiyat değişikliklerine gidilmesine sebep oldu. Bu durum başta gıda sektörü olmak üzere bütün hizmet sektörlerinde fahiş fiyatların telaffuz edilmesine sebebiyet verirken piyasanın olumsuz gidişatını kendi lehlerine çevirmek isteyen bazı fırsatçılar, ürünlerine olması gerekenden çok daha fazla zam oranları yansıttı. 

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

Piyasanın olumsuz durumlarından yararlanarak haksız kazanç elde etmek isteyen bazı fırsatçılar, hali hazırda zamlı olan fiyatların daha da zamlanmasına ve dolayısı ile de tüketicilerin alım güçlerinin düşmesine neden oldu. Bu durum karşısında harekete geçen Ticaret Bakanlığı başta gıda sektörü olmak üzere otomobil ve konut piyasasına karşı çeşitli denetimler başlattı. 

Ticaret Bakanlığı kontrolünde yürütülen denetimler sonucunda haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen firmalara ve firma sahiplerine para cezaları kesilirken bakanlığın bir sektöre karşı daha harekete geçtiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre bakanlık, inşaat sektöründeki fiyat artışlarına karşı çeşitli adımlar atmaya hazırlanıyor. 

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN İNŞAAT SEKTÖRÜNE YAKIN TAKİP!

ticaret-bakanligi-insaat-sektorundeki-fiyat-artislarina-karsi-harekete-gecti (2)

Gıda, konut ve otomobil derken şimdide de inşaat sektöründe haksız kazanç elde etmek isteyenlere karşı harekete geçen Ticaret Bakanlığı, konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Ekonominin içerisinde oldukça önemli bir ağırlığa sahip olan ve hem doğrudan hem de dolaylı olarak birçok farklı sektörü etkileyen inşaat sektörünün yakından takip edildiğini belirten bakanlık, işin dış ticaret boyutu ile de özel olarak ilgilenildiğini ifade etti. 

BAKANLIKTAN ÇİMENTO FİYATLARINA DAİR AÇIKLAMA!

Çimento ihracatında önceliğin yurt içi talebinin karşılanması olduğunu belirten Ticaret Bakanlığı, konuya ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Bakanlık söz konusu güncel açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Söz konusu ürünlerin yurt içi tedariklerinde son dönemlerde sıkıntı yaşandığına dair tarafımıza yoğun bildirimler ile anılan ürünlerin özellikle son 1- 2 aydır yurt içi fiyatlarında tarafımızca gözlemlenmiş olan artışlar nedeni ile bu ürünlerin fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi ve yurt içi tedariklerinin rahatlatılmasına yönelik ihtiyaç duyulabilecek olan tedbirler Bakanlığımız tarafından gecikmeksizin alınacaktır. Söz konusu tedbirlerin piyasa üzerinde yaratacağı, Bakanlığımızca beklenen olumlu etkilerin istenilen düzeyde olmaması durumunda ise alınmış olan tedbirlere ilaveten başkaca önlemlerin alınmasından da imtina edilmeyeceğinin ilgili tarafların bilgisine sunulmasında fayda görülmektedir.”