Türkiye’de özellikle son yıllarda sıfır ve ikinci el otomobil piyasası çok ciddi fiyat hareketleri yaşamasıyla gündeme geldi. Bu süreçte fiyatların hızla tırmanması pek çok kişinin araç sahibi olması önündeki en büyük engel haline geldi. Özellikle sıfır kilometre araç fiyatlarının döviz kurlarındaki hareketlilik, çip krizi ve tedarik zinciri sorunlarıyla yükselmesi, ikinci el araç fiyatlarındaki artışı beraberinde getirmişti.

LGS'de 47 imam hatipli öğrenci 500 tam puan aldı LGS'de 47 imam hatipli öğrenci 500 tam puan aldı

Ticaret Bakanlığı’ndan Piyasaya İnceleme 

ticaret-bakanligi-otomobil-satislarina-mufettis-atadi

Türkiye’de sıfır ve ikinci el otomobil piyasasındaki fiyat değişimleri çok hızlı olunca bu sektör ve piyasa manipülasyona açık hale geldi. Bunu engellemek için harekete geçen Ticaret Bakanlığı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Basında yer alan bilgilere göre Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre ve ikinci el otomobil piyasasında manipülasyon yapanlara yönelik inceleme başlattı. Son dönemde sosyal medyada sık sık tartışma yaratan sıfır ve ikinci el otomobillerin fiyatlarına yönelik manipülasyon tartışmaları Bakanlık tarafından yakından takip edilecek.

Ticaret Bakanlığı Müfettiş Görevlendirdi

Basında öne çıkan ve sosyal medyada geniş yankı bulan habere göre Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil piyasasındaki manipülasyon iddialarına karşı bakanlıkça müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tüketicinin araçlara ulaşımını engelleyenlere karşı tedbirli bir çalışmaya giriştiklerini ifade etti: “Sıfır km ve ikinci el araç piyasasında darlık yaratmak, piyasa dengesini bozmak ve tüketicinin mallara ulaşmasını engellemek amacıyla faaliyet yürüttüğü iddia edilenler hakkında inceleme yapmak üzere Bakanlığımız Müfettişleri görevlendirilmiştir.”