Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

Otomobil sektörünün bir süredir devam eden sorunları maliyeti artırdığı için 2022 yılının kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapılmıştı. Otomobillerden alınan vergileri yeniden düzenleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, matrah dilimlerini değiştirdi. Bu değişiklik sonrası piyasada yaşanan bazı sorunlar ise, Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarağından yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah dilimi düzenlemesi sonrasında sıfır otomobillerin fiyatları 50 bin TL’ye kadar aşağıya indi. Ancak piyasada araç bulunamaması büyük bir sorun haline geldi ve yapılan indirim de vatandaş tarafından avantaja çevrilemedi. Bazı vatandaşlar, bayilerin bunu bilerek yaptığını iddia ederken; Ticaret Bakanlığı da iddialara kayıtsız kalmadı. 

BAYİLER SIFIR ARAÇ YOK DEMEYE BAŞLADI 

ticaret-bakanligi-vatandasa-arac-yok-diyen-bayiler-icin-harekete-gecti

Gelen matrah dilimi düzenlemesinin kasım ayının sonunda yapılmış olması ve yeni yılda otomobillere yaklaşık yüzde 7 zam geleceğinin sektör temsilcileri tarafından duyurulması üzerine vatandaşlar sıfır otomobil alımlarını aralık ayında yoğunlaştırdı. Bazı bayilerde araç kalmazken; bazı bayilere ise hiç araç gelmedi. 

Tedarik problemi yaşayan otomobil sektöründe bu sorunun kullanıldığını iddia eden vatandaşlar, yeni yıl zammı için bayilerin araç satmadığını iddia etti. Bu iddiayı dikkate alan Ticaret Bakanlığı harekete geçerken; açıklama Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan geldi. 

MÜFETTİŞLER HAREKETE GEÇTİ

Bugün sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır ve ikinci el araç satışlarında piyasayı daraltmak ve dengeyi bozmaya çalışanlara yönelik harekete geçildiğini vatandaşlar ile paylaştı. Herhangi bir neden göstermeyen Bakan Muş’un bu kararı, akıllara bayilerin ‘araç yok’ demesini getirirken; müfettişler denetime çoktan başladı. 

Öte yandan Bakan Muş’un açıklamasında “Sıfır ve ikinci el araç piyasasında darlık yaratmak ve piyasa dengesini bozmak amacıyla faaliyet yürüttüğü iddia edilenler hakkında müfettiş görevlendirilmiştir” ifadeleri yer aldı. Daha detaylı bir açıklama yapacağı konuşulan Bakan Muş’un önümüzdeki günlerde kararın nedenine ilişkin detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.