İnsan eli ile yapılmış olan her düzenek, belirli zaman aralıkları içerisinde çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Düzeneğin kendisinden ya da yan faktörlerden etkilenerek ortaya çıkan problemler, insanların hayatlarını büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Bu kapsamda yaşam alanlarında sıklık ile karşılaşılan ve bazı yapılarda resmen kronikleşen lavabo tıkanıklıkları, insanların hayatlarını kabusa çevirebilmektedir.

Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın

Altyapı problemleri, kullanımdan kaynaklanan sıkıntılar ve diğer faktörlerin etkisi ile uzun veya da kısa vadede tıkanan lavabolar ancak ve ancak işin uzmanları tarafından açılabilmektedir. Tesisatçı çağırmadan tıkanıklık probleminin üstesinden gelemeyen birçok vatandaş, artan hizmet ücretleri karşısında da büyük bir sıkını yaşamaktadır. Bu noktada devreye giren uzmanlar, bazı yöntemler sayesinde artık tesisatçılara ihtiyaç duyulmayacağını ve herkesin kolay bir şekilde kendi lavabosunu açabileceğini belirtti. Tıkanan lavaboları açmanın en etkili yolu, vatandaşlar ile paylaşıldı.

SABUN KÖPÜĞÜ TIKANIKLIKLARINA SICAK SU UYGULAMASI!

tikanmis-lavabolari-hizla-acan-yontem-aciklandi-artik-tesisatci-cagirmayacaksiniz (2)

Tesisatçılara ihtiyaç duymadan tıkanan lavaboların açılabileceğini böylelikle de maddi bir kayba uğranmayacağını ifade eden uzmanlar, öncelikli olarak sıcak suyun gücünden yararlanılması gerektiğine dikkat çekti. Uzmanlar, tıkanık lavaboların açılmasında sıcak suyun kullanımına dair şu ifadeleri kullandı: “Sıcak suyun takılı bir gideri açması elbette ki tamamen açması pek mümkün değildir. Ancak tıkanıklığın açılması için atılması gereken ilk adım kesinlikle bu olmalıdır. Eğer tıkanmaya sabun köpüğü sebep olmuşsa gidere sıcak su dçkmek oldukça etkili olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken kaynayan suyun birkaç dakika soğutulduktan sonra dökülmesi gerektiğidir.”

SİRKE VE KABARTMA TOZU KULLANIMI!

Kabartma tozunun beyaz sirke ile bir araya gelmesi sonucunda tıkanıklıklar üzerinde etkili olacağına değinen uzmanlar, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Beyaz sirke çeşitli temizlik görevleri için bilinen en büyük kurtarıcıdır. Burada beyaz sirkenin tıkanıklıkları açma konusunda da etkili olduğunu söylemek gerekir.”

Bir bardağa bir kabartma tozu doldurup gidere dökülmesi gerektiğini belirten uzmanlar, iki- üç dakikalık bekleyişin ardından bir bardan beyaz sirkenin dökülmesi gerektiğini ifade etti. Karışım köpürmeye başladıktan sonra bir saat beklenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, sonrasında ise kaynamamış bir miktar suyun gidere dökülmesi gerektiğini vurguladı. Uzmanlar, bu işlemin birkaç kere tekrarlanabileceğine dikkat çekti.