Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili olacak olması sebebiyle büyük bir önem taşıyan Togg için 29 Ekim 2022 tarihinde yapılan lansman sonrası hazırlıklar hızlandı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yollarda girmek isteyen Togg, seri üretimine çoktan başlamışken; sadece üretim alanında değil, kullanım alanında da birtakım yenilikler yapmaya başladı. İlk şarj istasyonunu Kuzey Marmara Otoyolu’na kurduğu öğrenilen Togg’tan büyük bir hamle daha geldi.

İlk şarj istasyonlarını Kuzey Marmara Otoyolu’nda devreye sokan Togg, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak olan şarj istasyonları için Trugo’yu görevlendirdi. Sadece bu iş için kurulan Trugo, Türkiye’nin tüm illerinde hizmet vermek için hazırlıklara başladı. Bu noktada bir iş birliği de gerçekleştiren Trugo’nun ilk hamlesi Shell ile anlaşmaya varmak oldu. Öte yandan bu gelişme sonrası Togg’un sipariş teslim tarihine ilişkin bir açıklama da geldi.

SHELL İLE TRUGO İŞ BİRLİĞİNE GİTTİ

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

togg-once-sarj-istasyonu-hamlesini-yapti-siparis-teslim-tarihini-arkasindan-duyurdu (2)

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans alan Trugo’nun kısa zaman içerisinde yatırımları büyüteceği ve yeni istasyonları hayata geçireceği biliniyordu. İlk iş birliğini 100. Yılını deviren Shell markası ile yapan Trugo, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak olan Togg şarj istasyonları için düğmeye bastı. Konuya ilişkin ilk açıklama ise Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem’den şu sözler ile geldi:

“Shell & Turcas olarak elektrikli araç kullanıcılarına kesintisiz bir deneyim yaşatmak için Türkiye'nin elektrikli otomobili Togg'un şarj çözümleri sunan Trugo şirketi ile stratejik bir iş birliğine imza attık. İş birliğimiz kapsamında togg Trugo ve Shell & Turcas olarak, 81 ilde 180 kWs üzeri şarj cihazları ile tüm elektrikli araç kullanıcılarına hizmet vermek için birlikte çalışacağız. 400 lokasyonda 600'den fazla yüksek hızlı şarj cihazı kuracağız.”

SİPARİŞ TARİHİ NETLEŞTİ

Öte yandan Togg ile ilgili merak edilen asıl konu hiç kuşkusuz siparişlerin alınacağı dönem ve siparişlerin teslim edileceği tarih. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu gibi şubat ayında ön siparişleri almaya başlayacağı bilinen Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş’tan açıklama geldi. 

Şubat ayında ön siparişlerin alınacağını hatırlatan Gürcan Karakaş, “Şubat ayında da siparişleri açıp, ilk çeyrek sonunda ilk akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla buluşturmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı. Önceliğin bireysel müşterilerde olduğunun altını çizen Karakaş, “Siparişleri bireysel kullanıcılar öncelikli olmak üzere 2023 boyunca teslim edeceğiz” diyerek Togg’un teslim tarihini de açıkladı.