Kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı çalışması ile hayata geçirilen Yeni Konut kampanyasında tüm detaylar netlik kazanmaya başladı. Orta gelirliler için sosyal konut projesinin detayları iki bakan tarafından açıklandı. 

Orta gelirlileri ev sahibi yapacak kredi kampanyasında faiz oranları yüzde 1’in altına çekildi. Düşük faiz oranları ile konut satın almak isteyen vatandaşlar için uygun geri ödeme planları da sunulacak. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?

Orta gelirliye konut kampanyası kapsamında Yeni Evim projesi ile vatandaşlar yüzde 1’in altında faiz oranları ile kredi kullanabilecek. Kredi kampanyasında belirlenen faiz oranları tercih edilecek kredi miktarına göre değişse de konut kredisi faiz oranı yüzde 0,69 olarak uygulanacak. 

Yüzde 0,69’dan başlayan faiz oranları ile kullandırılacak kredi kapsamında 15 yıla kadar vade seçenekleri de sunuluyor. Talep edilecek kredi tutarı ve evin değerine göre farklı ödeme planları hazırlanabiliyor. 

100 BİN AİLE YARARLANACAK

toki-konut-kredisi-faizleri-ne-kadar-orta-gelirliye-konut-kredisi-sartlari-neler-iste-odeme

500 bin sosyal konut projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 500 bin sosyal konut, 1 milyon altyapısı ve imarı hazırlanmış konu arsası ve esnaf için 50 bin iş yeri projesinin millete sunulduğunu aktardı. İlk etapta ise proje kapsamında 100 bin ailenin yararlanacağı aktarıldı. 

Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı

KONUT KREDİSİ KAMPANYASI ŞARTLARI NELER?

Düşük faizli konut kredisi kapsamında tüm şartlar belirlendi. Buna göre hanedeki eşlerin üstünde konut olmaması, 5 yıl boyunca satın alınan evin satılmaması, 1 yıl ikamet şartı ve son 1 yıl içinde konut satmamış olmak gibi şartlar yer alıyor. 
Ödeme planında ise yüzde 0,69 faiz oranları, 15 yıl vade ve yüzde 10 peşinat seçenekleri yer alıyor. İlk 3 yıl ödeme kolaylığı ve hane gelirinin %40’ını geçmeyecek taksit oranları sunulacak.