Bir süredir üzerinde konuşulan ve hem ihtiyaç sahiplerinin hem gençlerin hem de diğer tüketicilerin birçok konu başlığı altında yaşayabilecekleri mağduriyetleri ortadan kaldırmayı hedefleyen yeni torba yasa teklifi, dün Meclis’e sunuldu. 

TORBA YASA TEKLİFİ MECLİS’E SUNULDU!

Sene başından bu yana hem ekonomik alanda hem de diğer alanlarda çeşitli düzenlemeler yapan devlet kurumları, geçtiğimiz haftalarda birçok konu başlığı altında daha düzenlemelerin yapılacağını ve ilgili tekliflerin yeni yasama dönemi ile birlikte Meclis’e sunulacağını bildirdi.

KYK borçları, sosyal yardım destekleri ve daha pek çok konu başlığı altında yapılan düzenleme çalışmaları kapsamında hazırlanmış olan torba yasa teklifi, dün itibari ile Meclis’e sunuldu. Söz konusu paketin içerisinde yer alan ilk 40 maddenin ekonomik alana ilişkin olduğu öğrenildi.

TORBA YASADA NELER VAR?

Torba yasa teklifi Meclis'e sunuldu! Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren torba yasa teklifinde hangi maddeler var

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren birçok kararı kapsayacak olan yeni torba yasa teklifinde hangi maddelerin yer aldığı merak konusu oldu. Edinilen bilgiler ışığında söz konusu maddelerin bir kısmı şu şekilde sıralandı:

  • KYK borçlarından faiz uygulamalarının silinmesi, 
  • İşverenlerin çalışanlarına vermiş oldukları elektrik ve doğalgaz desteklerinin bin TL’ye kadar olan kısmından gelir vergisi ve sigorta prim kesintisi alınmaması, 
  • İşverenlerin çalışanlarına nakit olarak verdikleri yemek desteği için vergiden muaf tutulmaları,
  • 500 bin doların üzerinde ihracat yapan firma temsilcilerine iki adet yeşil pasaport verilmesi,
  • Kur korumalı TL vadeli mevduat sisteminin 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olması,
  • İcra takibi 5 Ağustos 2022 tarihinden önce başlatılmış olan 2 bin TL ve altı tutarlı borçların tasfiye edilmesi,
  • Engelli maaşı alırken engel durumunun yüzde 40 oranının altına düşmesi neticesinde ödemelerin faizi ile geri alınması ortadan kaldırılacak. 
  • Sosyal yardım desteklerinden yararlanılabilmesi için aranan asgari ücretin 3’te 1’inden az hane halkı gelir toplamı kısmına, aile üyelerinden birinin aldığı nafaka dahil edilmeyecek. 

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI ARTIŞI TEKLİFTEN ÇIKARILDI!

Daha önce Meclis’e sunulacak olan yasa teklifinin içerisinde yurt dışı çıkış harcının 150 TL’den 300 TL’ye çıkarılması maddesinin de yer alacağı bildirilmişti. Ancak edinilen yeni bilgilere göre bu madde paketten çıkarıldı.