Tarımsal kalkınmanın desteklenmesine yönelik tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere devlet destekleri, uygun krediler ve hibe projeleri sunulmaya devam ediyor. Devlet destekli traktör yenileme hibesi kapsamında Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başta olmak üzere birçok kurumdan destekler verilmeye devam ediyor. 

Tarım makinelerine yönelik yüzde 50 hibe desteği gibi seçenekler son dönemde çiftçileri rahatlatmayı başarıyor. Bu tür hibe programlarında traktör destekleri bulunmasa da belirli proje dönemlerinde çiftçilerin traktör desteklerinden de yararlanması sağlanmaktadır. Traktör desteği veren kurumların güncel hibe projelerinin ve desteklerinin ilgili dönemde duyurularının takip edilmesi gerekecektir. 

TRAKTÖR HİBE DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

traktorunu-yenilemek-isteyen-ciftciye-mujde-kredi-destegi-verilecek (2)

Türkiye’de hibe destekli traktör alımları için Orman ve Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü (ORKÖY) ve Tarımsal ve Kalkınmayı Desteklemem Kurumu (TKDK) tarafından destekler verilmektedir. Traktör proforma faturasının %20 - %60’ına kadar sağlanan destekler, belirli dönemlerde kullanılmaktadır. Bu kapsamda hibe projesi kapsamında yer alacak kişilerin destek verilen iller arasında olup olmadığına ve faaliyetlerine bakılmaktadır. 

Proje kapsamında belirlenen tüm koşulları sağlayan çiftçilerin traktör hibe desteği başta olmak üzere aktif olarak verilen diğer programlara da katılarak faaliyetlerini sürdürmeleri desteklenmektedir. 

DEVLET DESTEKLİ TRAKTÖR NASIL ALINIR? 

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

 TKDK tarafından ilgili alanlarda faaliyet gösteren çiftçiler için traktör destek programı geçtiğimiz yıllarda sunuluyordu. Ancak 2022 yılında kurum tarafından traktör konusunda herhangi bir güncel hibe programı bulunmamaktadır. Bunun yerine traktör alımları için desteklerden yararlanmak isteyenlerin kamu bankaları aracılığıyla avantajlı oranlara sahip kredi seçeneklerinden yararlanması mümkündür. 

ZİRAAT BANKASI’NDAN TRAKTÖR KREDİSİ FIRSATI!

Kurumlar üzerinden şu an için aktif bir traktör desteği bulunmaması nedeniyle vatandaşların Ziraat Bankası gibi kamu bankaları aracılığıyla traktör alımların gerçekleştirmeleri mümkündür. 3, 6 veya 12 ayda bir taksitle ödeme seçenekleri, uygun faiz oranları ve ödeme planlar ile çiftçilerin traktör başta olmak üzere tarım ve hayvancılığa dair faaliyetlerine yönelik kredi seçenekleri sunuluyor.