Teknoloji tutkunlarının yakından takip ettiği Apple’ın ürettiği iOS işletim sistemli iPhone model telefonları, son zamanlarda artan fiyatları nedeniyle çok sık gündem olmaya başlamıştı. Fiyat artışını maliyete bağlayan Apple, kaliteye işaret ederek, artışların nedenini göstermişti. Kaliteli olduğu konusunda teknoloji tutkunları ile bilişim uzmanlarının da hemfikir olduğu iPhone’ların kalitesinin sırrı ortaya çıktı.

Cep telefonu alışverişlerinde taksit sayısı arttı! Cep telefonu alışverişlerinde taksit sayısı arttı!

Sık sık Android işletim sistemine sahip olan telefonlar ile karşılaştırılan Apple’ın iOS işletim sistemli iPhone telefonlarının sırrına ilişkin açıklama Foxconn’un yeni atadığı iPhone üretim müdürü Michael Chiang’dan geldi. Apple’ın üretim titizliğinden kaynaklanan bir farkın bariz bir şekilde ortada olduğuna dikkat çeken Michael Chiang, olaya açıklık getirmek için rakamlardan da destek aldı.

APPLE, 12 KAT DAHA FAZLA İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR

tum-dunya-merak-ediyordu-foxconn-iphoneun-neden-androidlerden-daha-kaliteli-oldugunu-acikla (2)

Foxconn’un montaj tesisindeki yönetim değişikliği bir süredir konuşuluyordu. Apple’ın en büyük iş ortağı olan Foxcoon, Apple’a yeni bir üretim müdürü atadı. Bu kapsamda göreve başlayan Micheal Chiang, Apple’ın amiral gemisi ürünü için belirlediği yüksek kalite gerekliliklerine ilişkin rakamlar verdi.

Android telefonlar için Çin’deki üretim hatlarının her birinin yalnızca 100 işçiye ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken iPhone üretim müdürü Michael Chiang, iPhone için gerekli olan işçi sayısını da bildirdi. Eşdeğer bir üretim hattında iPhone için çalışan işçi sayısını açıklayan Chiang, bu sayının tam 1.200 işçi olduğunu belirtti.

KALİTE SEÇİCİLİKTEN GELİYOR

Çinli üreticiler akıllı telefonlarının kalitesi konusunda pek seçici olmadığını ima eden Michael Chiang, akıllı telefonları oluşturan bileşenlerin sevkiyatı ve dağıtımından, bitmiş ürünlerin fabrika depolarından çıkarılmasına kadar tüm montaj döngüsünden sorumlu olan kişilerin Apple’da daha yüksek sayıda çalıştırıldığını bildirdi. Tüm süreçten sorumlu olan bu kişiler, seçiciliği önceliği haline getiriyor.

Öte yandan üretimin tüm aşamalarına daha fazla özen gösterildiğine dikkat çeken yeni müdür, bunun sadece kaliteyi değil, düşük hatayı da sağladığını belirtti. Ancak tüm bu detaycılık ve seçiciliğin bir dezavantajı var: o da maliyet.