Türkiye’nin önemli sorunlarından biri haline gelen EYT meselesinde çözüm arayışları hız kazandı. Yakın zamanda çözüme kavuşması beklenen EYT düzenlemesinde her yeni gün farklı detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çıkacak yasa ile emekli olacak kişilerin kıdem tazminatı hakkı ortaya çıkıyor. 

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

EYT kapsamında emekli olacaklar için en düşük 6 bin 471 TL, en yüksek 140 bin lira olan kıdem tazminat 2023 yılı için yapılacak asgari ücret zammı ile daha da yükselecek. Ocak ayında yapılacak asgari ücret zammı kapsamında yüzde 50 oranında artış olması bekleniyor. Bunu yapmayan EYT’liler pişman olabilir. 

EYT’LİLER İÇİN KIDEM TAZMİNATI DETAYI! 

tum-eytliler-icin-kritik-detay (2)

EYT çalışmalarında yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. İlk aşmada 1,5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor. Kıdem tazminatı hakkı da ortaya çıkacak bu kişilerin 140 bin TL’den olmamak için bazı işlemleri yapması gerekecek. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilgili birimlerinden ‘’emekli olur’’ yazısı almayanların kıdem tazminatı almama ihtimali ortaya çıktı. Mynet’te yer alan habere göre bu detayları kaçıranlar kıdem tazminatı alamayabilir. 

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE ARATACAK! 

2022 yılının son 6 aylık enflasyon rakamlarının da açıklanmasıyla birçok ücrette 2023 yılı için yeni oranlar belirlenecek. Özellikle milyonlarca kişinin beklediği asgari ücret zammı için görüşmeler önümüzdeki aylarda başlayacak. 

Asgari ücret zammı ile artması beklenen kıdem tazminatlarında da EYT’liler için yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni emekliler için bu kapsamda 2023 yılı için devlet bütçesinden önemli bir kaynak ayrıldığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi kapsamında detayları paylaşmıştı. Yeni yılda asgari ücrete gelecek zamla beraber işletmelerin kıdem tazminatı maliyetinin de yüzde 50 oranında artış göstermesi bekleniyor.