2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde bir yarasa türünden insana bulaştığı düşünülen koronavirüs, kısa bir süre içerisinde tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. 2019 Aralık ayın Çin’de ortaya çıkan 2020 yılının başı itibari ile ise dünyanın hemen hemen her bölgesinde kayda geçen koronavirüs, bir süre sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak nitelendirildi. Yayılım hızı ve öldürücülük etkisi sebebi ile ülke sınırlarının kapanmasına ve ülke içlerinde de sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasına sebep olan pandemi, gündelik hayatın iş anlayışının da değişmesine yol açtı. 

Pandemi esnasında esnafların kepenk kapatması ve vatandaşların da sokağa çıkamamaları, alışveriş alışkanlıklarının tamamen değişmesine sebep oldu. Daha çok dijital platformlar üzerinden karşılanan ihtiyaçlar, yeni bir pazarın oluşmasına aracılık etti. Bu noktada temassız ve hızlı teslimatlar büyük bir önem kazandı. Bu alanda öne çıkan firmaların başında ise Getir geldi. 

Esasen 2015 yılında kurulan ve aynı yılın temmuz ayı içerisinde faaliyetlerine başlayan Getir, asıl ününe pandemi ile birlikte kavuştu. Öyle ki yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil yurt dışında da hizmet vermeye başlayan ve bir Türk firması olarak tüm dikkatleri üzerine çeken Getir, kendi pazarını yaratarak diğer rakiplerine büyük ölçüde fark attı. 

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

Son dönemlerde Türkiye’nin büyük başarılar ile isminin duyurulmasına büyük ölçüde katkı sağlayan firmaların başında gelen Getir, yeni bir başarısı ile daha yabancı basında yer aldı. Firmanın, Alman rakibini satın aldığı öğrenildi. 

MİLYAR DOLARLIK YATIRIM!

turk-firma-getir-alman-gorillasi-12-milyar-dolar-karsiliginda-satin-aldi (2)

Türk firma Getir, yurt dışında yeni bir başarıya daha imza attı. Kesinleşen bilgilere göre firmanın, Alman rakibi olan Gorillas firmasını 1,2 milyar dolar karşılığında satın aldığı öğrenildi. Böylelikle iki firmanın toplam değeri 10 milyar dolara ulaşmış oldu.  

KURUCULARDAN BİRİ AYRILACAK İDDİASI!

Getir ile Gorillas arasında yapılan sözleşmenin ardından yeni bir iddia gündeme geldi. 2020 yılında kurulan Alman Gorillas’ın kurucularından birisi olan Kağan Sümer’in, anlaşma ile birlikte firmadan ayrılacağı ileri sürüldü.