Ekonomi piyasalarında geçtiğimiz senenin son çeyreğinde görülmeye başlayan ve yeni dönemde de Rusya- Ukrayna savaşı, FED faiz artırımı kararları, çip krizi ve diğer faktörler çerçevesinde devam eden enflasyonda yükseliş hareketleri, gündelik hayatın zaten ağır olan ekonomik şartlarını daha da ağırlaştırdı. Gıda, emlak, otomotiv, tekstil, teknolojik ürün ve daha pek çok farklı sektör tarafından duyurulan yüksek oranlı zamlar, ay sonlarını sabit maaşları ile getirmeye çalışan vatandaşların nakde olan ihtiyaçlarının giderek katlanmasına yol açtı. 

Sene başından bu yana artmaya devam eden enflasyon karşısında tüketicilerin mağdur olmalarını engellemek amacı ile enflasyonun üzerinde maaş iyileştirmeleri yapan ve farklı kategoriler altında da destek kampanyaları geliştiren hükümet yetkilileri, enflasyon artış hızının yükselişi karşısında yeni çalışmalar geliştirmek durumunda kaldı. Şu an ocak ayı maaş zamlarına ilişkin çalışmalar yapmaya devam eden hükümet yetkilileri vatandaşlar tarafından yakından takip edilmeye devam edilirlerken dün sabah saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu’ndan ekim ayı enflasyonu ve Yeniden Değerleme Oranı açıklamaları geldi. YDO açıklaması, Ocak 2023 tarihinde bazı kalemlerin güncellenecek olan tutarlarını gözler önüne serdi. 

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NDAN ENFLASYON VE YDO AÇIKLAMASI!

turkiye-istatistik-kurumu-yeniden-degerleme-oranini-acikladi-mtv-ehliyet-trafik-cezalari-ve (2)

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

Dün sabah saatlerinde ekim ayına ilişkin enflasyon rakamlarını ve Yeniden Değerleme Oranı’nı açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, vatandaşlar tarafından yakından takip edildi. Buna göre kurum ilgili verileri şu şekilde bildirdi:

  • Ekim ayı enflasyon: Yüzde 3,54 
  • Yıllık bazda enflasyon: Yüzde 85,51
  • YDO: Yüzde 122,9

YENİDEN HESAPLANACAK!

Yeniden Değerleme Oranı 2022 yılında yüzde 36,2 iken sene içerisinde artan enflasyon ile birlikte 2023 yılında yüzde 122,9 olarak uygulanacak. Bu da MTV başta olmak üzere harç, trafik cezaları, ehliyet ve pasaport ücretleri gibi kalemlerin bu oranda zamlanacağını ifade ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın trafik cezaları hariç diğer kalemlerde indirim kararı verme yetkisi bulunuyor.