Kamuoyunda geniş yankı bulan Türkiye ve Libya arasında imzalanan enerji anlaşmasında dengeleri sarsacak bir gelişme yaşandı. Söz konusu anlaşma, Akdeniz’de suların ısınmasına neden olan hidrokarbon konusuyla ilgiliydi. Edinilen bilgilere göre Libya’da bir mahkeme, geçen sene Trablus hükümeti ile Ankara arasında imzalanan petrol ve gaz arama çalışmalarına yönelik enerji anlaşmasıyla ilgili kritik bir karar verdi. 

Avrupa Birliği Anlaşmayı Tanımadı

Geçen hafta Libya ile hidrokarbon alanında anlaşma yaptıklarını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin bu anlaşmaya karışamayacaklarını dile getirmişti. Üstelik Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde imzalanan bu anlaşma Avrupa’da büyük tepki topladı. Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Spano, Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın yasallığını kabul etmeyeceklerini söylemişti.

AB yetkilisinin bu açıklamasından kısa bir süre sonra Fransa ve Almanya gibi önde gelen ülkeler de anlaşmaya itiraz etti. Yunanistan ve Mısır ise çok sert açıklamalarıyla Trablus hükümetinin böyle bir anlaşmayı imzalama yetkisi olmadığını savunmuştu. Anlaşmayla ilgili tartışmalar devam ederken Libya’dan çok kritik bir haber geldi. 

Hidrokarbon Anlaşması Askıya Alındı

turkiye-ve-libyanin-imzaladigi-hidrokarbon-anlasmasi-askiya-alindi

Reuters haber ajansı tarafından basına verilen habere göre Libya’da bir mahkeme, Türkiye ile Libya arasındaki enerji anlaşmasını askıya alınmasına yönelik karar verdi. Söz konusu anlaşmanın dondurulduğuna dair bilgi bir adli kaynak tarafından verildi. Bu anlaşma Libya ve Türkiye’nin Akdeniz’de geniş bir alanda petrol ve gaz keşifleri yapmalarını kapsıyordu. Ancak uluslararası sularda Mısır ve Yunanistan’ın da arama hak iddiasında bulunması tartışma yarattı.

112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün! 112 bin 500 TL’ye İstanbul Büyükçekmece’den ev almak sadece bu yöntem ile mümkün!

Libya ve Türkiye arasındaki hidrokarbon anlaşması, 2019 yılında imzalanan mutabakatın bir sonraki aşaması olmuştu. Bu anlaşmaya karşı hamle yapmak isteyen Yunanistan ve Mısır, 2020 yılında “Deniz yetki alanlarını sınırlandırma” anlaşması imzalamıştı. Libya’da bulunan hirdokarbon kaynakları, dünya genelinde enerji fiyatlarının hızla arttığı bu dönemde ülkeler açısından daha önemli hale geldi.