Rusya-Ukrayna savaşının ilk gününden bu yana Türkiye her safhasında barış için diplomatik girişimlerde bulunan en önemli ülke oldu. Ukrayna'ya insani ve askeri destek veren Türkiye, iki ülke heyetlerinin uzalaşması için de ciddi bir ara bulucu rolü üstlendi. Ancak Ukrayna askeri Türkiye'nin tüm bu desteklerine hain bir mesajla karşılık verdi. 

9 ayı aşkın süredir Rusya Ukrayna topraklarında bir işgal halinde. Bu işgal sırasında askeri, ekonomik ve insani kayıpların yanında, başkent Kiev de dahil olmak üzere bir çok kent neredeyse kullanılamaz hale gelmiş durumda. Bugün savaş bitse dahi Ukrayna yıllarca sürecek bir yeniden toparlanma sürecine ihtiyaç duyacak. 

Ukrayna bu denli zarar görmüşken, bu süreçte en büyük destek Türkiye'den geldi. Yanıbaşımızda ciddi bir savaş yaşanıyorken, Türkiye bir an önce bu savaşın son bulması adına en büyük diplomatik çabayı gösterdi. İki ülkenin heyetlerini misafir eden Türkiye, arabuluculuk görevi üstlenerek savaşın ve zulmün son bulması için elinden geleni yaptı. 

Ukrayna ve Rusya arasında süren savaş neticesinde, tüm dünyayı kıtlığın eşiğine getirebilecek ciddi bir sonuç olan tahıl krizini de yine Türkiye çözdü. Bu sayede Ukrayna limanlarında bekleyen ve bir türlü açılamayan tahıl yüklü gemiler, Türkiye sayesinde güvenle açık denize ulaştı ve Avrupa ve dünyanın çeşitli yerlerine giderek tahıl kıtlığınının önüne geçildi. 

Ukrayna'nın egemenliğini korumak adına sürdürdüğü direnişe katkı sağlamak isteyen Türkiye, ciddi bir askeri destekte de bulundu. Roket atar, ağır makinalı tüfekler, savaşta en önemli unsur olan iletişimi sağayan kriptolu telsizler gibi yardımlar yapan Türkiye, savaşın seyrini değiştiren hamlelere de imza attı. 

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Ukrayna'nın savunma konumundan taaruz durumuna geçtiği esnada en büyük yardımcılarından biri olan zırhlı personel taşıyıcıları Türkiye'den alındı. Türk üretimi olan Kirpi zırhlı personel taşıyıcıları, Ukrayna'nın bazı bölgelerde Rusya'dan topraklarını geri almasında büyük rol oynadı. Mayın ve roket saldırılarına dayanıklı olan Kirpiler, Ukrayna askerlerinin hayatını kurtardı. 

Bunun yanında savaşın seyrini değiştiren en önemli askeri yardım da yine Türkiye'den geldi. Rus askerlerinin korkulu ruyası haline gelen, savaş yeteneğiyle tüm dünyanın gıpta ile baktığı Bayraktar SİHA'lar da Ukrayna'ya hibe edildi.

Türkiye'nin daha nice adımlarla Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna lehine kilit rol oynamasının karşılığı tam manasıyla hainlere destek şeklinde geldi. Bir sosyal medya kanalında ortaya çıkan görüntüler, Ukrayna askerlerinin Türkiye'ye karşı nasıl bir iki yüzlülük içinde olduğunu göler önüne serdi. 

Türkiye şu sıralar sınır güvenliğini sağlamak ve YPG/PKK terör örgütünün faaliyetlerini engellemek adına Pençe-Kilit operasyonunu yürütüyor. Bu operasyonlar terör örgütüne büyük bir darbe vuruldu. Bir sosyal medya kanalında yayınlandığı söylenen görüntülerde, Ukrayna askeri üniforması giymiş kişilerin elinde tuttuğu pankart şaşkınlık yarattı. Pankartta Pençe-Kilit operasyonuyla adeta eli kolu kırılan terör örgütüne destek içeren bir mesajın yanında, sözde örgütün simgesi bulunuyordu.