Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili TOGG, 29 Ekim’de Cumhuriyet’in kuruluş yıl dönümünde battan indirildi. Banttan indirilen ilk modeller ile büyük bir kesimden beğeni toplayan TOGG, 5 model ile satışa sunulacak. İlk olarak C – SUV ile Mart ayının ilk haftalarında yollarda olması bekleniyor. 

Tasarımı ve sahip olduğu özellikleri ile büyük beğeni toplayan TOGG’un yerlilik oranı ise yeni bir tartışma yarattı. TOGG’un hangi parçalarının yerli olduğu gibi sorular dikkat çekmeye devam ediyor. Konuya ilişkin kafalardaki soru işaretlerini ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TOGG CEO’su Gürcan Karakaş giderdi. 

TOGG MOTORU VE PARÇALARI HANGİ ÜLKEDEN?

turkiyenin-yerli-otomobili-toggda-bu-detay-merak-ediliyor-peki-togg-motoru-yerli-mi-motoru- (2)

Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobilinin yollardaki yerini alması için geri sayım başladı. Kısa bir süre sonra piyasaya sunulacak aracın özellikleri ve tasarımı göz dolduruyor. Avrupa pazarında da rekabete hazır olan TOGG’un motorunun yerli olmamasına dair gelen eleştirilere ise yanıt gecikmedi. 

Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, motor konusunun son derece önemli olduğunun altını çizdi. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor, bazı modellerde daha da fazla olduğuna işaret etti. Burada bir toplamdan söz edildiğinin altını çizen Karakaş, elektrik motoru, redüktörleri, bağlantıları ve diğer unsurların bir arada olduğuna dikkat çekti. Bugünkü şartlarda Bosch’tan satın almanın daha mantıklı olduğunu ifade eden Karakaş, ilerleyen dönemde ticari meselelerin aşılması ile üretim sayısı arttıkça bunu üretmenin daha mantıklı olacağına değindi. Ayrıca batarya konusunda da benzer bir açıklamada bulundu. 

TOGG YERLİLİK ORANI NE KADAR?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından da TOGG’un yerlilik oranına ilişkin önemli değerlendirmeler yapıldı. TOGG minimum yüzde 51 yerlilik oranı ile piyasaya çıkacağı aktarıldı. 2025 yılında ise minimum yüzde 65 yerlilik oranına ulaşılmasının hedeflendiğini aktadır.