Bilim insanları senelerdir evrenin sırrını çözmeye ve Dünya dışında herhangi bir gezegende yaşamanın mümkün olup olmadığını araştırmaya devam ediyorlar. Bu kapsamda dünya genelinde bulunan tüm bilim insanları tarafından önemli araştırmalar ve tezler ortaya konurken bilim dünyası adına önemli adımlar da atılmaya başlandı. Mars’ta hayat belirtisi olduğunun ileri sürülmesinin ardından Dünya’nın çok da uzun yaşamayacağı bilgileri gelmeye başladı. 

Jeologlar tarafından yapılmış olan kapsamlı bilimsel çalışmalar, Dünya’nın yaklaşık olarak 4,54 milyar yaşında olduğunu ortaya koydu. Dünya’nın kalan ömrü kimi bilim insanlarına göre 1 milyar yıl olurken kimilerine göre ise 5 milyar yıl olarak açıklandı. Bu durum halen tartışılmaya devam edilirken uzay çalışmaları ile fark yaratan NASA, yeni bir gelişmeye imza attı. Uzun süredir ertelenen Artemis- 1 programını nihayet faaliyete geçiren NASA, önemli açıklamalarda bulundu. 

ÜÇ KEZ ERTELENMİŞTİ!

uc-kez-ertelenen-firlatilis-sonunda-gerceklesti-nasa-orion-kapsulunu-uzaya-firlatti

NASA Artemis- 1 programı kapsamında uzaya fırlatacağı Orion kapsülü için daha önce 3 kez tarih vermişti. Bilim insanları ve bu gelişmeleri yakından takip eden diğer ülke vatandaşları tarafından heyecan ile beklenen roket atışı, yakıt tankında oluşan arıza sebebi ile ertelendi. Sonrasında ise etkili kasırga sebebi ile atışın üçüncü kez ertelendiği duyuruldu. 

Ağustos ayından bu yana fırlatılması beklenen roket, geçtiğimiz günlerde nihayet fırlatıldı. Artemis 1 programı kapsamında harekete geçen NASA, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Caneveral Üssü’nden Orion kapsülünü gönderdi. 

EN UZAK MESAFE VARSAYIMI!

Netflix aboneliklerine dudak uçuklatacak zam geldi! Netflix aboneliklerine dudak uçuklatacak zam geldi!

Artemis- 1 programı kapsamında ilerleyen zamanlarda mürettebat taşınmasını sağlayacak olan Orion kapsülünün Ay’ın yörüngesine ulaşması planlanıyor. 2028 yılına kadar devam edeceği düşünülen bu seferlerden sonra Ay’ın yörüngesinde uzay istasyonu kurulacak ve orası basamak olarak kullanılarak Mars’a insanlı seferlerde düzenlenecek. 

Artemis- 1 programının Dünya’dan 450 bin 616 kilometre uzaklığa ulaşması ve bu özelliğine ile de insanlar için yapılan ve en uzak mesafeye erişen projeyi temsil edeceği düşünülüyor.