24 Şubat tarihinde başlayan ve halen devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, son 10 gündür iyice şiddetlendi. Kiev’de istediği başarıyı elde edemeyen Rus Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ordusunu ülkenin doğusuna yönlendirdi. Bir süredir Soledar’da yaşanan şiddetli çatışmalar neticesinde kent resmen yerle bir oldu ve bölgenin kontrolü Rus ordusuna geçti.

Ukrayna’da Rus askerlerinin saldırıları devam ederken dün korkunç bir olay daha yaşandı. Helikopterin düşmesi sonucunda hayatını kaybeden 17 kişi, ülkeyi bir kere daha yasa boğdu. Üzücü haberi Davos Zirvesi’nde iken alan Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska, gözyaşlarını tutamadı.

İÇİŞLERİ BAKANI HAYATINI KAYBETTİ!

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Nerede ise 1 yıldır savaş içerisinde olan Ukrayna’da dün bir facia daha yaşandı. Başkent Kiev’in yakınlarında bulunan Borvary bölgesinde çocuk yuvasının ve bir apartmanın yanına çakılan helikopter, ülkeyi yasa boğdu. Helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı ve 16 kişi hayatını kaybetti.

Herkesi şaşkına çeviren helikopter kazasının ardından açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, kazanın tarif edilemez bir acı yarattığını belirterek kazayı “korkunç bir trajedi” olarak tanımladı.

DAVOS ZİRVESİ’NDE ÖĞRENDİ!

ukraynada-yasanan-helikopter-faciasi-davos-zirvesine-damgasini-vurdu (2)

Davos Zirvesi olarak bilinen 53. Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin Davos bölgesine giden Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska, savaşta gelinen son noktayı anlatmak üzere sahneye çıkmadan önce yaşanan helikopter kazasının haberini aldı. Zelenska aldığı yıkıcı haber sonrasında gözyaşlarını tutamadı.

Aldığı haber ile sarsılan Zelenska kendisini bir nebze olsun toparladıktan sonra sahneye çıktı ve olaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Bugün başka bir üzücü gün, yeni kayıplarımız var. Eminim ki duygularımı anlıyorsunuzdur. Belki ekonomik ve siyasi diyalog için biraz yersiz ama eminim ki savaş tüm dünyayı değiştirdiği gibi bizim diyaloğumuz da değiştirdi.”

Zelenska’nın gözyaşlarını tutamaması basında büyük yankı uyandırdı. Uluslararası haber ajansları Zelenska’nın o halini dakikalar boyunca görüntüledi ve kendi ülkelerine servis etti. Haberin ardından birçok Avrupalı siyasetçi, taziye mesajı yayınladı.