Ülke Ekonomisini Kurtarma Şansı Kalmadı

Uzun zamandır ciddi bir ekonomik krizin pençesinde olan ve halkın hemen hemen her gün sokaklarda isyan ettiği Sri Lanka’da hükumet iflas bayrağını çekti. Çaresiz kalan başkan acı itirafı resmen yaptı. “Ülke ekonomisi tamamen çöktü.”.

Sri Lanka uzun zamandır dünya gündemine sokak olayları, açlık, sefalet, yağma ve isyan haberleriyle gelmekteydi. Ekonomik açıdan bir türlü çıkar yol bulamayan ve her geçen gün daha da dibe batan hükumet sonunda beklenen açıklamayı yaptı. Devlet başkanı Ranil Wickremesinghe çok zor olsa da resmen ülke ekonomisinin bir daha toparlanmamak üzere çöktüğünü açıkladı.

Sri Lanka parlamentosu tarihi bir konuşmaya sahne oldu. Uzun zamandır çok ciddi bir ekonomik krizle mücadele eden ve ülkesini kurtarmak için her yolu deneyen, bir yandan da halkın isyanlarıyla uğraşan devlet başkanı Ranil Wickremesinghe, ne yazık ki ekonominin artık kurtarılamayacağını duyurdu. Yaşadıkları şeyin bir ekonomik krizin ötesine geçtiğini, yakıt, gıda, elektrik kıtlığı gibi bir durumun dahi yaşadıklarının yanında hafif kaldığını söyleyen başkanın ağzından sonunda “Ekonomimiz tamamen çöktü.” sözcükleri döküldü.

Sri Lanka’da uzun zamandır yaşanan ekonomik sıkıntılar senenin ilk aylarından itibaren ciddi bir krize dönüşmeye başlamıştı. Hükumet ilk olarak tasarruf maksatlı elektrik kesintilerine başladı. Ancak bu kesintilerin süresi 12 saati aşmaya başlayınca, günün yarısını elektriksiz geçiren halk da isyan bayrağını çekti.

Mart ayında başlayan sokak olayları Mayıs’ta artık şiddete dönüştü. Başkanlık binasının etrafında hükumet yanlıları ile isyancılar karşı karşıya geldi ve sokak olaylarının da fitili ateşlendi. Bu duruma asker müdahale etmek zorunda kaldı. Tüm bu olaylar başkanın istifasına ve kabinenin de dağılmasına kadar vardı.

Mayıs ayının ortalarında daha önce 3 dönem ülkeyi yöneten Ranil Wickremesinghe yeniden başa geçti. Ancak ekonomi öyle bir hale gelmişti ki oldukça tecrübeli bir siyasetçi olmasına karşın Ranil Wickremesinghe bile ne ekonomik krizin büyümesini ne de sokak olaylarının devam etmesini engelleyemedi.

Bir yandan ekonomi her geçen gün daha kötüye giderken, sokak olaylarının şiddeti de artınca son çare olarak sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak sırasında sokağa çıkan, isyanlara katılarak kamu malına ve başkalarının canına zarar verilenlerin vurulması talimarı verildi. Olaylar sırasında aralarında milletvekili ve polisinde bulunduğu 8 kişi hayata veda etti.

Alınan tüm bu önlemler ne halkın isyanını bastırabildi ne de ekonomik krizi durdurabildi. Sonunda ülke acı manzara ile karşı karşıya geldi. Sri Lanka ekonomisi bir daha eski haline gelmemek üzere tamamen çöktü. Ülkede bunan sonra nasıl bir politika izleneceği merak konusu.