Üniversite, Lise ve İlköğretim Bursları Nasıl Alınır? - Yeni öğretim yılının başlaması ile veliler ve öğrenciler burs için bazı araştırmalar yapmaya başladı.  Devlet burslarından  faydalanmak için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Devlet; ilköğretim, lise, üniversite gibi farklı kademelerde eğitim gören öğrencilere çeşitli burslar sağlayarak birçok öğrencinin eğitim öğretim yaşantısına destek sunmakta.Üniversite, ilköğretim ve liselerde devlet bursu nasıl alınır? Burslarla ilgili merak edilen detaylar ve daha fazlası haberimizde.

İlköğretim ve Liselerde Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Çok sayıda öğrenci velisi ve öğrenciler “ilköğretim devlet bursu nasıl alınır, lise devlet bursu nasıl alınır?” merak etmektedir. 5. Sınıftan başlayarak 6,7,8. Sınıf orta okul öğrencileri ile lise 1, lise 2, lise 3. Sınıf öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu “Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı”nda başarılı olmaları halinde burslar sunulmakta.  

Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti

Devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavı başvurularını her sene ikinci dönemin ilk haftalarında yapılmakta ve sınava ise ikinci dönem sonuna doğru girilmektedir. 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu bu burstan yararlanabilmek için;

- Türk Cumhuriyete Vatandaşı ya da K.K.T.C. Vatandaşı olmak
- Sağlık özrü dışı, sınıf tekrarı yapmamak
- Sınavın yapıldığı yılda okul değiştirme cezası almamış olmak
- Aile gelir tablosunda aile bireyleri başına düşen net miktarın MEB’in pansiyon ücreti olarak belirlediği ücretten 4 kat fazla olmaması gerekir. Şuan bu rakam 10.760 Türk Lira’dır.
- Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nda başarılı olmak gerekmektedir.

burs-kredi-almak

Başbakanlık Bursu ve KYK Kredisi Nasıl Alınır?

Üniversitede okuyan öğrencileri için aylık verilen burslar ve krediler olarak bilinen Başbakanlık Bursu ve Kredi Yurtlar Kurumu Kredisi için her yeni dönemin başlangıcından önce KYK internet sitesine müracaatta bulunulmaktadır. Üniversite öğrenciler için büyük bir ekonomik destek olan burs ve krediler öğrencilerin derin bir nefes almasına neden oluyor. Bu iki müracaat arasından öğrencinin durumu hangisine müsait ise o burs ya da kredi öğrenciye çıkmaktadır. Başbakanlık Bursu geri ödemesizken Kredi Yurtlar Kurumu Kredisi ise geri ödemelidir.
Başbakanlık bursunun çıkması için üniversitede okuyor olmanın yanında bazı ek ayrıcalıklara sahip olmak gerekmektedir.

Bu ayrıcalıklar;
* Şehit ve gazi çocuğu belgesi
* En az yüzde 40 engelli raporu
* Milli amatör lisanslı sporcular
* Darüşşafaka’da lise ve dengi eğitimini bitirenler
* Anne veya babası Gençlik Spor Bakanlığı ve KYK'da  çalışanlar ve emekli olan kişiler
* Soma maden faciasında babasını kaybedenler
* Lise ve dengi öğrenimini Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlamış olanlar

Yukarıda sayılan koşullar ya da koşulları herhangi birini taşıyanlar diğer üniversite öğrencilerine göre burs alma konusunda daha avantajlı konumdadırlar. Başbakanlık bursu çıkmayan öğrenciler ise eğer talepte bulundularsa otomatik olarak geri ödemeli Kredi Yurtlar Kurumu kredisinden faydalanmakta ve mezun olduktan 2 sene sonra almış oldukları kredi borçlarını ödemektedir.