1999 senesinde yürürlüğe girmiş olan bir kanun sebebi ile yaş faktörüne takılan ve senelerdir emeklilik haklarının tanımlanması adına çetin bir mücadele veren EYT’liler, 2022 yılının temmuz ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan düzenleme çalışmaları ile umutlandı. Aralık ayının sonuna kadar devam eden EYT düzenleme çalışmalarına ilişkin detayların paylaşılması üzerine yeni dönemde emekli olabileceklerini öğrenen ve büyük bir sevinç yaşayan EYT’liler, düzenlemenin halen Meclis’e taşınmamış olmasına tepki göstermeye başladı.

Geçtiğimiz sene yapılan açıklamalarda yasa teklifinin en geç aralık ayı içerisinde Meclis’e taşınacak ve buna bağlı olarak da EYT’lilerin ilk maaşlarını ocak ayı içerisinde alabilecekleri belirtilmişti. Bugün ocak ayının yarısının geride bırakılmış olmasına rağmen teklifin hala sunulmamış olması, gündemde büyük yankı uyandırdı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ünlü Ekonomist Muhammet Bayram, vatandaşları bilgilendirdi.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN EYT AÇIKLAMASI!

unlu-ekonomist-eyt-gerceklerini-acikladi (2)

Gündeme dair sık sık açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram, son günlerin en çok konuşulan başlıklarından olan EYT ile ilgili olarak bir son dakika açıklaması daha yaptı. Yetkililerin EYT’nin yasalaşma sürecine ilişkin birtakım açıklamalar yaptığını ifade eden Bayram, “Biz en başından beri ocak ayında yasalaşırsa bir sonraki ay maaşların alınabileceğini söyledik” ifadelerini kullandı.

Meclis’in gündeminin bu hafta oldukça yoğun olduğuna dikkat çeken Bayram, sözleşmeli personel yasasının kabul edilmesinin ardından EYT yasasının gündeme geleceğini ifade etti. EYT yasasının ilk olarak komisyonda görüşüleceğini belirten Bayram, daha sonra mağduriyetlerin oluşmaması adına birtakım eklemelerin yapılabileceğine dikkat çekti.

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

EYT’LİLERİN MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Düzenleme tarihine ilişkin halen birtakım çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden ünlü Ekonomist Bayram, teklifin Meclis’ten geçmesi ve yasalaşması durumunda Sosyal Güvenlik Kanunu’nun devreye gireceğini ve vatandaşların başvurunun hemen ardından ay başı itibari ile maaşlarını alabileceklerini belirtti. Bayram, yasanın ocakta çıkması durumunda şubatta, şubatta çıkması durumunda ise martta ilk maaşların alınabileceğini ifade etti.