Uzunca bir süredir yüksek seviyelerde seyreden enflasyon sebebi ile alım güçleri düşen ve senenin son günlerini maaş zammının açıklanması adına geri sayım ile bitiren memurlar, ay başında yapılan açıklamalar ile sevinç yaşadı. İlk olarak yüzde 25 olarak duyurulan memur maaşı zammı, yapılan bir toplantının ardından revize edilerek yüzde 30 seviyesine çıkarıldı. 15 Ocak tarihi itibari ile maaşlarını zamlı olarak hesaplarında görecek olan memurlara, bir de ek gösterge müjdesi verildi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2022 yılında yürütmüş olduğu ilk çalışmalardan olan 3600 ek gösterge, haziran ayında Meclis’ten geçti. Düzenleme çalışmaları ile birlikte kamuda görevli personellere 0 göstergeye sahip olsalar dahi 600 puanlık artış verildi. Bu yükselişlere bağlı olarak memur maaşlarına bir fark yansıtacağı bildirildi. Yapılan yüzde 30’luk zamma ek olarak yansıtılacak olan bu zam oranına ilişkin yeni hesaplar ortaya çıktı. 

10 BİN 700 TL’YE KADAR EK ZAM ALACAKLAR!

3600 ek gösterge düzenlemesinin 60’ıncı maddesi gereğince memurlar için hesaplanan ek zam tutarları belli oldu. Tabanı bin 730 TL, tavanı ise 10 bin 700 TL olarak hesaplanmış olan maaş farklarının, 15 Ocak tarihi itibari ile memurların hesaplarına aktarılacağı bildirildi. 

KİM, NE KADAR ZAM ALACAK?

ust-duzey-memurlara-15-ocak-tarihinde-10-bin-700-tllik-ek-zam-yatacak (2)

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

3600 ek gösterge düzenlemesi kapsamı genişletilerek Meclis’ten geçti. 15 Ocak tarihi itibari ile yürürlüğe gireceği tahmin edilen ek gösterge düzenlemesi ile birlikte kamuda görev alan memurların maaşlarında ciddi farklılıklar oluşacak. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre maaş farkları, düzeylere göre şu şekilde yansıtılacak: 

  • Devlet Denetleme Kurulu başkanı, Milli Güvenlik Kurulu genel sekreteri, il valileri, Özelleştirme İdaresi başkanı: 5 bin 330 TL
  • Genel müdür: 6 bin 800 TL
  • Daire başkanı ve Ankara, İzmir, İstanbul illerinde görev yapan il müdürleri, il emniyet müdürü, bölge müdürü, vergi dairesi başkanı, il müftüsü: 2 bin 600 TL
  • Diğer illerde görev yapan emniyet müdürü, il ve bölge müdürü, müftü, vergi dairesi başkanı: Bin 730 TL
  • Genel müdür yardımcısı: 4 bin 770 TL
  • Birinci derecenin dördüncü kademesinde yer alan idare amirleri: 10 bin 700 TL