Etkili olmasını istiyorsanız bitki çaylarını bu tarife göre hazırlayın! Etkili olmasını istiyorsanız bitki çaylarını bu tarife göre hazırlayın!

Bulaş hızı yüksek olan Omicron varyantı ile aramızda bulunmaya devam eden koronavirüs, son haftalarda artan vaka sayıları ile kayda geçmeye başladı. İlk döneminde milyonlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olan bu salgın, aşıların bulunması ile birlikte düşüşe geçti. Şu an birçok ülkenin gündeminde bulunmamasına rağmen uzmanların uyarılarına konu olmaya devam eden koronavirüs, mevsimsel şartlara bağlı olarak ortaya çıkan diğer virüsler ile resmen iş birliği yapmaya başladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında maske takılmasının zorunlu tutulduğu dönemler, birçok vatandaşın olağan virüslere karşı da bağışıklığını kaybetmesine sebep oldu. Bu kış maske uygulamasının devrede olmaması sebebi ile hızla artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı ciddi uyarılarda bulunan uzmanlar, üçlü salgın hakkında bilinmesi gerekenleri paylaştı. 

ÖLDÜRÜCÜLÜK UYARISI!

ust-solunum-yolu-enfeksiyonlarina-iliskin-kritik-uyari-o-gruplar-icin-oldurucu-olabilir (2)

Kış mevsimine yaklaşılması ve havaların soğuması ile birlikte üst solunum yolu vakaları artmaya başladı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, “üçlü salgın” olarak adlandırılan bu döneme ilişkin vatandaşları uyardı. 

RSV, rinovirüs ve influenza virüslerinin bir araya gelerek üçlü salgına sebebiyet verdiğini belirten Sipahi, şu ifadeleri kullandı: “Altta yatan hastalık, yakın zaman öncesinde bir hastalık ile karşılaşmış olmak, yaş ve aşı durumu gibi parametrelere bağlı olmak üzere bu üç virüsün de ölümlere sebep olduğunu söylemek mümkün. İnfluenza ve RSV ‘nin solunum yolları üzerinde yarattığı hasar, rinovirüse göre daha uzun sürüyor.”

ÖNLEMLERE DİKKAT ÇEKTİ!

Benzer semptomlar gösterdikleri için virüslerin birbirlerinden ayrıt edilmesinin yalnızca moleküler testler ve bazı yöntemler ile mümkün olduğunu belirten Sipahi, hastalıklardan korunabilmek adına şu noktalara dikkat çekti: “Mesafe, maske, el hijyeni, ortamların sık sık havalandırılması gibi konulara dikkat edilmelidir. Başta yaşlılar olmak üzere astım, KOAH gibi ek hastalığı olan vatandaşlar, sigara içenler risk grubunda yer alıyor. Rinovirüs ve RSV’nin aşısı yok ancak influenza aşısının senelik tekrarı risk gruplarında ölüm olasılığını düşürüyor.”