2020 yılının başı itibari ile ülkemizde de kayda geçen koronavirüs vakaları, kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerinde görülmeye başlandı. Milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bu salgın, çok daha fazla kişiye de bulaştı. Nerede ise bir yıl boyunca yaşanan tam kapanma, maske ve mesafe uygulamalarının da yürürlüğe alınması ve sonrasında da aşıların keşfedilmesi, bugün gündelik hayatın olağan akışına dönülmesini sağladı. Ancak uzmanlar halen bulaş hızı oldukça yüksek olan Omicron varyantı ile aramızda bulunan koronavirüsün, farklı virüslerin ortaya çıkmasında etkili olduğuna dikkat çekti. 

Uzun süre boyunca maske- mesafe- hijyen üçlüsünün duyuruları ile sürdürülen gündelik hayat, o dönem içerisinde mevsimsel rahatsızlıkların da çok daha az oranlarda kayda geçmesini sağladı. Koronavirüse karşı korunmak amacı ile hem kapalı ortamlarda hem de açık ortamlarda maske takma zorunluluğunun bulunması, nerede ise iki kıştır gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere diğer mevsimsel hastalıklara yakalanma olasılığını da azalttı. Tam da bu noktada devreye giren uzmanlar yasakların ortadan kalkması ve işe/ okula dönülmesi ile birlikte solunum yolu rahatsızlıklarının rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekti. 

Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun! Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun!

“HASTALIKLARA KARŞI SAVUNMASIZ HALE GELDİK!”

uzman-doktor-korkunc-tabloyu-acikladi-uyardik-ama-basimiza-geldi-solunum-yolu-hastaliklari- (2)

Mevsimsel solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanan kişi sayısında bir hayli artış olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Hayriye Belma Siber, şu ifadeleri kullandı: “Maske, mesafe, hijyen ve izolasyon gibi koronavirüs önlemleri sebebi ile yaklaşık olarak 3 yıldır mevsimsel diğer virüslerden de korunuyorduk ancak özellikle okulların da açılması ile birlikte çocuklar virüslere karşı savunmasız kaldılar. Bu virüslere karşı edinilmiş olan bağışıklık ortalama olarak en fazla bir yıl kadar sürer. Şu an edinilmiş bağışıklığı da kaybetmiş olduğumuz için herkes bu virüslere karşı savunmasız hale geldi.”

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINA KARŞI KORUNMA YÖNTEMLERİ

Şu an koronavirüsün yanı sıra RSV, grip, rino virüs ve parainfluenza virüslerinin sebep olduğu solunum yolu enfeksiyonlarında da artış olduğunu belirten Siber, koruna yöntemleri adına şu bilgilendirmeyi yaptı: “Maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi gerekiyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları hapşırma, konuşma ve öksürme durumlarında havaya saçılan damlacıkların solunması ve yanı sıra virüs bulunan yüzeylere teması edilmesi durumlarında bulaşıyor. Bu sebep ile bu enfeksiyonlardan korunmak adına kalabalık ortamlara girmeyi tercih etmemeli, maske kullanmaya özen gösterilmeli ve el hijyeni üst seviyede tutulmalıdır.”