Tüm tedbirlere ve keşfedilen aşılara rağmen Omicron ismi verilmiş olan varyantı ile halen aramızda dolaşan Covid- 19 virüsü, vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Hızlı yayılan bir varyant olarak değerlendirilen ve kış mevsiminin gelmesi ile birlikte mevsimsel koşullara bağlı olarak ortaya çıkan diğer virüsler ile birleşerek yeni bir salgını körükleyen Omicron varyantı, özellikle bağışıklık sistemi güçlü olmayan çocukları ve hastalık geçmişi olan diğer vatandaşları direkt olarak etkiliyor.

Ekim ayından bu yana hem Omicron varyantına hem de RSV ve grip virüslerine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, son haftalarda özellikle çocuk yoğun bakımlarında yatan hasta sayısının oldukça yükseldiğine dikkat çekti. Üç virüs türünün de benzer semptomlara sahip olduğunu ve birbirlerinden çok da kolay ayrıştırılamadıklarını ifade eden uzmanlar, bu noktada bağışıklık sisteminin özellikle doğal içerikler ile desteklenmesinin oldukça önemli olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgını ile birlikte oldukça popülerleşen vitaminlerin ve diğer takviyelerin doğal gıdalar kadar etkili olmadıklarına dikkat çeken uzmanlar, doğal içeriklerin de doğru bir şekilde hazırlanmalarının alınacak olan fayda üzerinde oldukça önemli olduğunu ifade etti. Bu noktada nerede ise her evde bulunan ve büyük küçük herkes tarafından tüketilen ıhlamur çayına değinen Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, ıhlamur çayının nasıl doğru hazırlanacağına ilişkin önemli tüyolar verdi.

DOĞRU IHLAMUR ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

uzman-isim-acikladi-meger-sifa-deposu-ihlamur-cayini-herkes-yanlis-hazirliyormus

Göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza bu sebzeleri mutlaka alın! Göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza bu sebzeleri mutlaka alın!

Ihlamur çayı özellikle soğuk algınlıklarına karşı hemen başvurulan doğal çaylardan biridir. Bu noktada hazırlanan içerikten en iyi faydayı alabilmek için çayın nasıl hazırlandığına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, şu ifadeleri kullandı: “Ihlamur çayını hazırlarken kaynatma yöntemine başvurulmasını kesinlikle önermiyorum. Bu yöntem ıhlamurun içerisinde bulunan polifenolün azalmasına ve dolayısı ile de ıhlamurun koruyuculuğunun kaybolmasına sebep olur. Ihlamur çiçeklerinin 80- 90 derecedeki suda 5- 10 dakika kadar demlenmesi, sonrasında ise tüketilmesi gerekir. Çayın içine bal, limon, karanfil, çubuk tarçın gibi besinler eklenebilir.”

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Ihlamur çayının doğru tüketilmesi durumunda sağladığı faydalar şu şekildedir:

  • Öksürüğü azaltır.
  • Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların semptomlarını azaltır. 
  • Kabızlık ve şişkinlik sorunlarına iyi gelir. 
  • Uykusuzluk problemlerini giderir. 
  • Sakinleştirir.