Piyasalarındaki dalgalanma uzun süredir devam ediyor. FED'in faiz artırımına yönelik açıklamaları kurda yükselişi durdururken son haftada ONS altında başlayan yukarı yönlü trend gram altını da tetikledi. Rekora doğru koşan altın fiyatları uzmanlarında gündemindeydi.

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş gram altının önümüzdeki dönemde oluşacak ciddi rakamları için gün verdi. Geçtiğimiz haftanın sonunu 1.050 TL ile kapatan gram altın aylardır görülmeyen rekor seviyeye ulaştı. Uzun süredir yaşanan düşüklüğünün sebebi ise FED'in açıkladığı faiz kararları oldu.

ALTINDAKİ YÜKSELİŞ FOMC FED TUTANAK KARARI İLE ETKİLENECEK! 

Ons altın yeni haftaya 1.770 dolar ile başladı. Ons’taki bu yükseliş gram altını da tetikledi ve yeni bir rekor geldi. Uzun süredir görülmeyen 1.068 rakamına ulaşıldı. Uzman isme göre ise bu rakam aşılabilecek. FED'in Kasım ayı başlangıcında yaptığı faiz açıklamalarının dışında önümüzdeki hafta açıklanacak Kasım ayı FOMC tutanakları da fiyatlar da dalgalanmayı etkileyebilecek.

FED'in açıklayacağı kararlar doğrultusunda oluşabilecek faiz beklentisi şekillenecek. Enflasyon sürecine dair ortaya konacak beklenti süreci emtia fiyatlarını da doğrudan etkileyecek. En çok merak edilen konu ise uzmanların yeni hafta başlangıcına yönelik yorumları oldu.

YENİ REKOR“1.100’LÜ SEVİYELERİ GÖRMEK İMKANSIZ DEĞİL!”

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

uzman-isim-uzun-suredir-uyariyordu-altin-fiyatlari-kritik-esige-tirmandi-beklenen-rekor-ne-

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş konu üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. YouTube kanalı üzerinden açmış olduğu sayfada detaylı olarak önümüzdeki hafta olacaklara yönelik yorumlarda bulundu. Teknik olarak ele aldığı süreçte 1.730 ve 1.780 dolar aralığına dikkat çekti. “1.730 aşağı yönlü olarak kırılışa geçmedikçe herhangi bir problem yok” yorumunda bulunan Memiş yukarı yönlü yükselişe yönelikte henüz sinyal vermedi. “1.780 direnç seviyesi takip edilirse ancak yeni bir atak oluşabilir” yorumunda bulundu.

Öte yandan gram altına yönelik ekranlardaki 1.050 seviyesi kritik direnç 1.090'ı tetikliyor. Bir sonraki atakta 1.090 görülebilir. Memiş’e göre bu seviyenin ardından 1.100'lerin görülmesi mümkün olacak. İslam Memiş altına yönelik açıklamaların dışında dolar ve petrole yönelikte tahminleri ile dikkatleri çekti.

DÖVİZ KURUNDA SON DURUM? AKARYAKIT İNDİRİMİ KAPIDA!

“Dolar kuru ekran fiyatlarında 18.62” diyen Memiş; Euro'ya dikkatleri daha çok çekti. “Dolar kuru ne kadar sağlam durursa paritelere o kadar destek veriyor” diyerek konuşmasını sürdürdü. “Euro ve Sterlin'de güçlenme seyrediliyor. 19.31 ile 19.39 aralığında seyreden euro göze çarpıyor.”

“Petrolde de de düşüş görülüyor. Son haftalarda yaşanan bu düşüşün piyasalara indirim olarak yansıması doğal gözüküyor” yorumunda bulunması da bu hafta yeni akaryakıt indirimi için beklenti ortamı oluşturdu.

Haberiyakala yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.