Aralık 2021 tarihinde altın piyasasında ve para piyasalarında olumsuz gelişmelerin yaşanmış olması, enflasyon artışının fitilini ateşledi. Yeni yıla girilmesi ile birlikte ekonomi piyasalarını doğrudan etkileyen birçok olay yaşanması hali hazırda yüksek olan enflasyonun daha da tırmanmasına sebep oldu. Her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerine bakıldığında ocak ayı asgari ücret zammının ne kadar olacağını tahmin etmek konusunda zorlanan çalışanlar, yeni zammın bütçelerini toparlayacak düzeyde olup olmayacağını öğrenebilmek adın uzman yorumlarına sığındı. 

Ocak ayı için geri sayım devam ederken son 3 enflasyon verisinin açıklanması ile birlikte asgari ücrete yapılacak olan zam belli olacak. Bu orana refah payının eklenip eklenmeyeceği merak edilmeye devam edilirken geçtiğimiz günlerde “asgari ücret 8 bin 500 TL olacak” iddiası gündeme oturdu. Yetkili bir ismin beklentisini ifade ettiği bu tutar çalışanların birçoğu tarafından yeterli bulunmazken bugün ortaya yeni bir asgari ücret zammı iddiası daha atıldı. İddia sahibi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, tv100 kanalında katıldığı bir canlı yayında asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

YENİ ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ!

uzman-isimden-sok-iddia-belki-de-ilk-kez-benden-duyacaksiniz-asgari-ucret-10-bin-tl (2)

Canlı yayında yapmış olduğu açıklamada bazı otoritelerin asgari ücret zammı beklentisinin yüzde 90’ının üzerinde olduğuna değinen Konar, şu ifadeleri kullandı: “Belki de ilk kez benden duyacaksınız. Asgari ücretli çalışanları sevindirecek bir rakama onay verildiğini düşünüyorum. Ocak ayında asgari ücretin 10 bin TL’ye sabitleneceğine inanıyorum. Asgari ücret için yeterli değil, işverenin sırtına da büyük bir yük. Ben bu noktada hükümetimizin elini taşın altına koyacağını ve işverenlere destek vereceğini düşünüyorum.”

“ÇOK İYİMSER BİR TAHMİN!”

Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi! Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi!

Program sunucusu Oğuz Haksever’in, Konar’ın 10 bin TL’lik asgari ücret tahminine oldukça şaşırdığı kameralara yansıdı. Haksever şaşkınlığını “çok iyimser bir tahmin” ifadeleri ile dile getirdi.