Uzun ve sağlıklı yaşamak her bireyin kendileri ve sevdikleri hakkında diledikleri dileklerin başında gelmektedir. Daha geç yaşlanmak, yaşlanırken dahi gençlik yıllarında olduğu gibi zinde kalmak, hayati bulguların ve diğer yaşam fonksiyonlarının en iyi şekilde çalışması gibi pek çok dilek, dünya genelin yaşayan milyarlarca insanın ortak dileğini oluşturmaktadır. Bu kapsamda yeme içmelerine dikkat eden uyku düzenlerini oluşturan ve diğer alışkanlıkları konusunda seçici davranan bireyler, bilim insanlarının da çalışmalarına konu olmuşlardır. 

Kişisel sağlığın ve toplum sağlığının en iyi şekilde korunabilmesi adına yıllardır birçok farklı çalışma yürüten bilim insanları, son çalışmalarında kendilerine şaşırtan bazı sonuçlara ulaştılar. Yürüttükleri çalışma kapsamında uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olan bireylerin bazı özelliklerinin büyük ölçüde benzer olduğu sonucuna ulaşan bilim insanları, çalışmanın sonuçlarını bilim dünyası ile paylaştı. 

7 BİN KİŞİ TAKİP EDİLDİ!

Bilim insanları tarafından yürütülen son çalışmada hangi faktörlerin daha sonraki dönemlerde mükemmel sağlığın korunması üzerinde etkili olduğu konusu ele alındı. 7 bin orta yaşlı Kanadalı vatandaşın dahil edildiği bilimsel çalışma, ideal yaşlanma üzerinde etkisi olan farklı faktörleri ortaya koydu. Bilim insanları çalışmada kullandıkları “ideal yaşlanma” kavramını hafıza sorunlarının, sakat bırakan ağrıların, sosyal desteğin ve akıl sağlığının olmaması olarak tanımladı.  

YÜZDE 70 ORANINDA AYNI!

uzmanlar-acikladi-mukemmel-saglik-grafigine-sahip-olmak-mumkun-bunlara-dikkat-etmek-uzun-ya

Cennet hurması tam bir şifa deposu çıktı! İşte faydaları Cennet hurması tam bir şifa deposu çıktı! İşte faydaları

60 yaş üzeri olan 7 bin 651 vatandaşın verilerinin kullanıldığı bilimsel çalışmada, yüzde 45’lik kısmı başlangıçta mükemmel sağlığa sahip olan denekler yer aldı. Bilimsel çalışmanın ilk yazarı olan Mabel Ho, üç yıl boyunca elde edilen verilere baktığında mükemmel sağlığı korunan denek sayısını gördüğünde şaşırdığını ifade etti. Ho, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Deneklerin yüzde 70’inden fazlası, çalışma süresi boyunca mükemmel sağlık grafiğini korumayı başardı. 
Mükemmel sağlık kavramını 3 yıl boyunca korumayı başaran deneklerin ortak özellikleri, şu şekilde sıralandı:

  • Obez olmamaları
  • Kadın olmaları
  • Uykusuzluk problemi yaşamamaları
  • Yüksek gelir düzeyine sahip olmaları
  • Kalp hastalığı geçirmemiş olmaları
  • Hiç sigara içmemiş olmaları