Günümüzün değişen beslenme alışkanlıkları, pek çok hastalığı da beraberinde getirmeye başladı. Koruyucu içerikli ürünler kanser çeşitleri üzerinde direkt olarak etkili olurken ürünlerin içerisinde bulunan yüksek şeker ve yağ oranları da karaciğer hastalıklarını tetiklemeye başladı. 

Karaciğer rahatsızlıklarının sıklık ile beslenme düzenine ve alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkabileceğini ifade eden uzmanlar, alkol tüketiminin de başta siroz olmak üzere bazı karaciğer rahatsızlıklarını tetikleyebildiğini belirtti. Karaciğer yağlanmasının erken teşhis edilmesinin önemine dikkat çeken uzmanlar, tüm vatandaşları ilgilendiren bilgiler verdi. 

Karaciğer rahatsızlıklarının daha çok şeker ve obezite durumlarında ortaya çıktığı bilinirken birçok faktöre bağlı olarak da karaciğer rahatsızlıklarına yakalanılabileceği bildirildi. Karaciğer hastalıklarının önüne geçebilmek için erken teşhisin oldukça önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, bazı belirtilerin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Beslenme alışkanlıklarının, alkol tüketiminin ve genetik faktörlerin karaciğer hastalıklarına yakalanma olasılığı üzerinde direkt olarak etkili olduğunu belirten uzmanlar, bazı semptomların yalnızca karaciğer rahatsızlıklarına özgü olduğunu ifade etti. 

UYANDIĞINIZ SAATLERE DİKKAT EDİN!

uzmanlar-uyardi-o-saatlerde-uyanmak-karaciger-hastaliklarinin-belirtisi-olabilir

Nature and Science of Sleep dergisinde yer alan bir habere göre uyku bozukluklarının karaciğer skarlarının en belirgin özelliklerinden olduğu bilgisi kaydedildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Doktor Brian Lun, yaşanan uyku bozukluğuna karaciğer rahatsızlıklarının sebep olup olmadığını anlayabilmek adına uyanma zamanlarının not edilmesi gerektiğini ifade etti. Doktor Lun, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Genel olarak sabah 1 ile 4 arasında uyanmanın en yaygın sebebi karaciğer olarak nitelendirilir. ‘Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı’ olarak tanımlanan bu durum, karaciğer iltihabına veya yağlı karaciğere işaret ediyor olabilir.”

Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor! Cilde ve saça iyi geliyor, zayıflamak için bile kullanılıyor!

KARACİĞER HASTALIKLARININ EN BELİRGİN SEMPTOMLARI

Konuya ilişkin yayın yapan bir diğer dergi olan Journal of Thoracic Disease, karaciğer rahatsızlıklarına sahip olan hastaların yaklaşık olarak yüzde 60’ı ile yüzde 80’inin uyku bozukluğuna sahip olduklarını belirtti. Karaciğer rahatsızlıklarının en belirgin semptomlarının uyku etkinliğinde azalma, uykusuzluk ve huzursuz bacak sendromu olarak gösterildi.