Birçok çeşide sahip olan ve türlerine göre yayılım hızı ile öldürücülük oranı değişiklik gösteren kanser hastalığı, çağımızın en çok korkulan hastalıklarından birisi olarak değerlendirilmeye devam ediliyor. Tam olarak bir tedavisinin olmaması, kullanılan tedavi yöntemlerinin her zaman kesin sonuç vermemesi ve her yaşta görülebilmesi sebebi ile hem uzmanları hem de vatandaşları tedirgin eden kanser hastalığı, dünya gelen birçok bilim insanının çalışmalarına konu oluyor.

Türlerine göre farklı semptomlara sahip olan ancak her türünde de erken tanı alabilmesi tedavi aşamasında oldukça önemli olarak değerlendirilen kanser hastalığına ilişkin yeni bir açıklamada bulunan uzmanlar, en tehlikeli kanser türlerinden birisi olarak değerlendirilen bağırsak kanserine karşı vatandaşları uyardı. Kalın bağırsakta görülen kanserin erken aşamada fark edilebilmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirten uzmanlar, ayrıntıları paylaştı. 

DIŞKIYA DİKKAT EDİLMELİ!

uzmanlar-uyardi-tuvalette-artik-daha-dikkatli-olacaksiniz-bagirsak-kanseri-kapinizi-calmis-

“Kolon kanseri” olarak da bilinen kalın bağırsak kanserine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Uzman Anthony Antoniou, şu ifadeleri kullandı: “Bağırsak kanseri karın ağrısı, şişkinlik hissi ve bağırsak alışkanlarında gözlenen değişikler dahil olmak üzere birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Ancak sıklık ile rastlanılan semptomların başında dışkıda kan görülmesi gelmektedir. “Hemotokezya” olarak bilinen bu durum, taze kanın rektumdan geçmesi olarak tanımlanır ve dışkıda sıklık ile kan görülmesine sebep olur.”

KALIN BAĞIRSAK KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Stresle Savaşmak İçin Mucize Yiyecekler Stresle Savaşmak İçin Mucize Yiyecekler

Hastaların yüzde 89’unun dışkısında kan gördüklerini belirttiklerini, hatta ve hatta tuvalet kağıtlarında dahi kana rastladıklarını vurgulayan Uzman Antoniou, bu kanser türünün diğer belirtilerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Kabızlık ya da daha gevşek bir dışkı, dışkının boyutları ve rengi gibi pek çok detay kalın bağırsak kanseri hakkında fikir verebilir. Öte yandan karın ağrısı, şişkinlik ve karında rahatsızlık da semptomlar arasında gösterilebilir. Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı gibi bağırsak dışı semptomlar da bağırsak kanserine işaret ediyor olabilir.”