Kilo vermek her zaman kilo almak kadar kolay olmuyor. Özellikle oturarak çalışanlar için son derece zor olan kilo verme işlemi metabolizma hızıyla doğru orantılı olarak çalışıyor. Yani kilo vermek için önce metabolizma hızınızı artırmanız ve enerji yakımını daha hızlı çalışır hale getirmeniz gerekiyor. Bu konuda uzmanlar, bazı gıdalardan destek alabileceğimizi söylüyor. 

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde dengeli ve düzenli beslenme kesinlikle şart. Bu konuda hemfikir olan uzmanlar, bazı besin maddelerinin listeye eklenerek, metabolizma hızını arttırmayı ve yakılan enerjiyi de böylelikle çoğaltmayı tavsiye ediyor. Bu konuda metabolizma hızını artıracak dört farklı besini öneren uzmanlar, özellikle de bu besinlerin zayıflama konusundaki faydalarına değiniyor. 

ZENCEFİL VE CHİA TOHUMU MUTLAKA BESLENME LİSTENİZDE OLSUN

uzmanlar-zayiflamak-isteyenlerin-yoldasi-4-besini-acikladi

Doğru bir beslenme listesi, sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin ilk adımını oluşturuyor. Bu listeye yapılacak olan metabolizma artırıcı takviyeler ise, uzmanlara göre kilo verme sürecini hızlandırıyor. Kilo vermeyi hızlandıran besinlerin başında gelen zencefil, vücut ısısını artırdığı için yağ yakımını hızlandırmada vücuda destek oluyor. Termajonik özellikte olan zencefil ara öğünlere alındığında ise tokluk hissi oluşturuyor. 

Zencefil kadar güçlü bir başka yağ yakıcı olan chia tohumu, zengin lif özelliği ile sindirimin düzenli ve düzgün çalışmasını sağlıyor. Buna ek olarak tokluk hissi yaratan chia tohumu aynı zamanda; kalsiyum, antioksidan ve omega 3 gibi vücudun ihtiyacı olan mineralleri de içeriyor. 

ACI BİBER VE ŞEKERSİZ KAHVEYİ ES GEÇMEYİN

Bilindiği üzere, vücut ısısını yükselten gıdalar, vücudun daha çok enerji harcamasını sağlayarak daha hızlı metabolizmayı çalıştırıyor. Bu ürünler arasında yer alan acı biber de tam olarak bu işe yarıyor. İçerdiği kapsaisin ile vücudun ısısını yükselten acı biber, aynı zamanda iştah kesiyor. Ancak mide problemi olanların acı biberi dengeli tüketmesinde fayda bulunuyor. 

Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun! Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun!

Kafein içeren kahve ise, uzmanların metabolizmayı hızlandırması için son önerisi. Kafein sayesinde metabolizma hızını artıran kahve, yağ yakımını kolaylaştırıyor. Ancak bu konuda dikkatli olmak gerekiyor: kahvenin yalnızca şekersiz olanı diyet yapan kişiler için uygun oluyor. Çünkü kremalı ya da aromalı kahveler yüksek kalori içeriyor.