2021 yılının sonunda yukarı yönlü hareketleri hızlanan döviz kurları ile altın fiyatları, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de deprem etkisi yarattı. Artan yedek parça maliyetlerinden ötürü zamlanan sıfır kilometre araç modelleri, ikinci el araç piyasasını da doğrudan etkileyerek sektörde fahiş rakamların telaffuz edilmesine sebep oldu. Aralık ayının ortasında kısa bir süreliğine de olsa kontrol altına alınan para piyasaları ile altın piyasası indirim duyurularının yapılacağına dair tüketicileri umutlandırırken 2022 yılının başında okların tekrar tersi yöne dönmesi, ortalığı karıştırdı.

2022 yılına girildiği an itibari ile dalgalı hareketlerine devam eden döviz kurları ile altın fiyatları, araç fiyatlarına indirim yapılacağı yönünde oluşan beklentilerin sıfırlanmasına sebep oldu. Bu duruma ek olarak bir de pandemi temelli çip krizinin etkisini arttırmış olması, hali hazırda zamlı olan araç fiyatlarına, yeni zamların eklenmesine sebep oldu. Şimdilerde 400 bin TL’nin altında araç bulamayan tüketiciler, yetersiz bütçelerine destek arayışı içerisine girdiler. 

Yeni dönemin olumsuz ekonomik getirileri sebebi ile birçok banka faizleri arttırdı. Bu durum tüketicilerin en büyük destek kapılarının kapanmasına yol açarken beklenen haber Vakıf Katılım Bankası’ndan geldi. Faizleri sıfırlayan kar payını ise oldukça düşüren katılım bankası hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç alımlarında kullandıracak olduğu yeni taşıt finansmanı kampanyasını duyurdu. 

VAKIF KATILIM BANKASI TAŞIT FİNANSMANI KAMPANYASI KASIM 2022

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

vakif-katilim-bankasi-10-yasa-kadar-olan-ikinci-el-araclar-icin-faizleri-dusurdu-100-bin-tl

Vakıf Katılım Bankası hem sıfır kilometre hem de 10 yaşa kadar olan ikinci el araç alımları için kullandıracak olduğu taşıt finansmanı hizmetinin başlangıç kar payı oranını yüzde 1,89 olarak belirledi. Kampanyadan 48 ay vadeye kadar yararlanılabileceğini belirten katılım bankası, üst limitin aracın satış fiyatına göre belirleneceğini bildirdi. 

VAKIF KATILIM BANKASI TAŞIT FİNANSMANI KAMPANYASI ÖRNEK HESAPLAMA TABLOSU

Vakıf Katılım Bankası taşıt finansmanı hizmetine ilişkin örnek hesaplama tablosunu, şu şekilde oluşturdu:

  • Finansman tutarı: 100.000 TL
  • Kar payı: % 1,89
  • Vade sayısı: 24 ay
  • Taksit tutarı: 5.506,70 TL