Yaklaşık olarak 3 yıl önce başlamış olan koronavirüs salgını ile birlikte milyonlarca kişi hayatını kaybederken salgının ekonomik alanlara olan etkisi de oldukça ciddi oldu. İlk etapta sınırların kapatılmasına ve ülke içlerinde üretim bantlarının durmasına sebep olan salgın, bir çip krizinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Aşıların bulunması ile birlikte vatandaşların can sağlığı büyük ölçüde güvence altına alınırken ekonomik tahribatlar etkilerini daha da çok arttırdı.

Koronavirüs salgını ile başlayan sonrasında da katlanarak devam eden çip krizi, 2022 yılının başı itibari ile benzin ve dizel araçların üretim süreçlerinde büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep oldu. Hali hazırda kur farklarından ötürü yüksek oranlarda zam almış olan araç fiyatları, çip krizinin de etkisi ile birlikte tarihi seviyelere ulaştı. Bu durum başta sektörden ekmek yiyen vatandaşlar olmak üzere yeni dönemde bütçeleri dahilinde araç satın almayı planlayan vatandaşları da büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi! Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi!

Uzun süredir yükselen fiyat grafiklerine karşı 24 Kasım tarihinde ÖTV matrah düzenlemesi kararlarını yürürlüğe koyan hükümet yetkilileri, bazı araçlarda 100 bin TL’ye kadar bir farkın oluştuğuna işaret etti. Açıklamalarda sonra sıfır araç satın almak adına bayilere koşan vatandaşlar, duydukları karşısında şaşkınlık yaşadı. 

BAYİLERDE ARAÇ YOK!

vatandasin-yuksek-arac-fiyatlari-ile-sinavi-bitmiyor-otv-duzenlemesinden-elleri-bos-dondule

ÖTV matrah düzenlemesinin ardından bazı araç modelleri için 100 bin TL’ye varan indirimler duyurulurken vatandaşlar bayilerden aldıkları cevaplar karşısında şaşkınlık yaşadı. Kanal D’ye konuşan vatandaşlar indirim yansıyan araçlar için birçok bayi ile iletişim kurduklarını ancak “araç yok” cevabını aldıklarını belirtti. 

DAHA DA ARTACAK!

Sıfır araç bulamadıkları için ikinci el pazarına yönelen ancak orada da yüksek zamlar ile karşılaşan vatandaşlar, bayilerden “aralık ayında araç gelmeyecek” açıklamasının geldiğini ifade etti. Bu durum hem tüketicilere hem de sektör temsilcilerine araç fiyatları adına yeni zamların kapıda olduğunu düşündürdü.