2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan koronavirüs salgını, yüksek bulaş hızı ve öldürücülük etkisi sebebi ile sınırların kapatılmasına ve ülkelerde de sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasına sebep oldu. Kısa süre içerisinde milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan salgın aşıların keşifleri ile birlikte öldürücülük etkisini yitirmiş olsa da bulaş hızı yüksek olan Omicron varyantı ile halen aramızda dolaşmaya devam ediyor. 

Soğuk kış günlerine doğru yaklaşıldığı şu günlerde mevsimsel virüslerin de ortaya çıktığını ve ek olarak Amerika’da başlayan şimdi de ülkemiz görülen RSV virüsünün de hızla yayıldığını belirten uzmanlar, özellikle 2 yaş altı çocukların ve hastalık geçmişi bulunan yaşlıların tehlike altında olduklarını bildirdi.

Gözde sulanma ve çapaklanmaya dikkat Gözde sulanma ve çapaklanmaya dikkat

Ekim ayından bu yana çocuk yoğun bakımlarında yatan hasta sayısının giderek katlandığını belirten uzmanlar, kış mevsiminin tam olarak başlaması ile birlikte vaka sayılarının artacağına dikkat çekti. Virüslerden korunmak adına maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine acilen geri dönülmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bulunulan ortamların da sık sık havalandırılmasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. 

Virüs salgınlarına karşı uyarılar yapılmaya devam edilirken bu kez de bakteriyel enfeksiyona ilişkin önemli bir açıklama geldi. İngiltere’de görülen “Strep A” adında bir bakteriyel enfeksiyonun özellikle çocukları hedef aldığına değinildi. Uzmanlar aileleri bakteriyel enfeksiyon ile ilgili uyardı. 

6 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ!

virus-salginindan-sonra-bakterisi-salgini-duyuruldu-6-cocuk-strep-a-enfeksiyonundan-hayatin

Koronavirüs salgınının kontrol altına alındığının düşünüldüğü şu günlerde İngiltere’den tedirginlik veren bakteriyel enfeksiyon açıklaması geldi. Strep A adı verilen bir bakteriyel enfeksiyonun çocukları hedef aldığını belirten uzmanlar, İngiltere’de söz konusu enfeksiyondan ötürü 6 çocuğun hayatını kaybetmiş olduğunu duyurdu. 

STREP A NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İngiltere’de görülen ve çocukları hedef aldığı söylenen Strep A isimli bakteriyel enfeksiyona ilişkin açıklamalarda bulunan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, aslında bu enfeksiyonun oldukça fazla karşılaşılan bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirtti. Enfeksiyonun antibiyotik kullanımı ile kısa süre içerisinde tedavi edilebildiğine dikkat çeken Vural, hayatını kaybeden çocuklar için doktora başvurmakta geç kalınmış olabileceğini ifade etti.