Visegrad Four’un doğal güzelliği İstanbul’da sergilenecek

Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya olmak üzere Visegrad ülkelerinin (V4) zengin kültürel mirası ve uçsuz bucaksız doğal güzellikleri, İstanbul Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen “Visegrad Grubunun Doğal Hazineleri” sergisinde görücüye çıkacak. V4 ülkelerinin doğasına adanan sergi perşembe günü sanatseverlerin beğenisine açılacak.

Jakub Mrocek,

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı’nın talebi üzerine bölgenin güzelliklerine ışık tutmak için V4 ülkelerinin en iyi fotoğrafçıları fotoğraf sergisi için bir araya geldi. Fotoğrafçılar doğaya zarar vermeden fotoğraf çekerken çevre ile bütünleşmeye çalışmışlardır.

Nagy Katalin,

Milan Köleci,

“NaturArt – Macar Doğa Fotoğrafçıları Derneği” projeyi koordine ederken, “Slovakya Yaban Hayatı Fotoğrafçıları Derneği”, “Çek Doğa Fotoğrafçıları Kulübü” ve “Polonya Doğa Fotoğrafçıları Derneği” destek verdi. Sergi, Orta Avrupa’yı hiç görmemiş olanlara bölgenin doğal güzelliklerini sunarken, aynı zamanda bu dört ülkede yaşayanların bilinmeyen yerlerin eşsizliğini keşfetmelerine de olanak sağlıyor.

Visegrad Grubu, Avrupa Birliği içindeki genel çıkarları ilerletmek, komşu ülkelerde istikrarı teşvik etmek ve bölgeyi ortaklaşa küresel olarak teşvik etmek için kültürel ve siyasi bir ittifaktır.

Malgorzata Ksiazkiewicz,

Daroczi Csaba,

Macaristan’ın 2021-2022 Visegrad Grup Başkanlığı, “Avrupa’yı Şarj Etmek” sloganıyla pandemi sonrası sürdürülebilirlik, iklim politikası ve yeşil ekonomik dönüşüme güçlü bir vurgu yaparak bölgenin ekonomik yeniden başlatılmasını desteklemeyi amaçladı. Temmuz 2022 itibarıyla grup başkanlığını Macaristan’dan Çekya devralacak.