24 Şubat tarihinden bu yana devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, Rusya’ya karşı uygulanan onlarca yaptırıma rağmen şiddetini artırarak gündemden düşmüyor. Savaşın ilk etabında ülkenin başkenti Kiev’i hedef alan ancak tüm baskılarına rağmen bölgenin kontrolünü ele geçiremeyen Rus ordusu, sonrasında ise rotasını ülkenin doğusuna doğru çevirdi. Bir süredir ülkenin doğusunda şiddetli çatışmalar yaşanırken son olarak Soledar bölgesinden önemli bir haber geldi.

Donets bölgesine yakın olan ve tuz madeninin çıkarıldığı bölgelerden birisi olan Soledar, günlerce önce Rus ordusu tarafından hedef haline getirildi. Bölgenin kontrölünü ele alabilmek amacı ile saldırılarını şiddetlendiren Rus ordusu, geçtiğimiz günlerde bir zafer elde ettiklerini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Soledar bölgesinin kontrolünün Rusya’ya geçtiği bildirildi. Ukrayna yönetimi ise bu açıklamaya askerlerinin yerlerini belli etmek istemedikleri için net bir karşılık veremeyeceklerini ancak bölgenin kontrolünün Rusya’ya geçmemiş olduğunu ifade etti. Karşılıklı açıklamaların ardından Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’den konuya dair ilk kez bir açıklama geldi.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI!

Nerede ise 1 yıldır devam eden Rusya- Ukrayna savaşı tüm dünya tarafından yakından takip edilirken uydu şirketi Maxar Soledar çatışmalarına ilişkin yeni görüntüler yayınladı. Yayınlamış olduğu görüntüde 1 Ağustos 2022 tarihi ile 10 Ocak 2023 tarihini görsel olarak kıyaslayan Maxar, savaşın izlerini gözler önüne serdi. Şu an karla kaplı olan Soledar’da hasar görmemiş olan tek bir binanın dahi olmadığı görüldü.

BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!

vladimir-putin-soledar-ile-ilgili-ilk-kez-konustu (2)

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

Dünyanın gözü önünde bir bölgenin nerede ise komple yok olduğunu şahitlik edilirken beklenen açıklama Vladimir Putin’den geldi. Devlet televizyonlarından Rossiya 1’e Soledar’a ve savaşa ilişkin açıklamalarda bulunan Putin, Rus birliklerinin Soledar sonrası diğer bölgelerde de başarıya ulaşacaklarını ifade etti. Savaşa ilişkin genel bir değerlendirmede bulunan Putin, şu ifadeleri kullandı: “Dinamikler olumlu. Her şey Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay’ın planlarına göre ilerlemeye devam ediyor. Umuyorum ki savaşçılarımız bir kere daha bizleri memnun edecekler.”