Kış aylarında bakteri oluşumuna karşı vücut bağışıklığını destekleyecek ek kaynaklara ihtiyaç duyuluyor. Dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra gündelik hayatta tüketilen yiyeceklerin doğrudan bağışıklığı destekleyici etkisi de bulunuyor. Uzmanların araştırmaları doğrultusunda elde edilen son verilere göre içinde bakır minerali bulunan her türlü besin kış aylarında vücut bağışıklığını korumayı sağlıyor.

Vitamin ve mineral deposu olup içinde bol miktarda bakır bulunduran besin öğeleri arasında topraktan elde edilen yeşil yapraklı sebzeler, dalında şifa sunan turunçgiller ile çeşitli deniz hayvanları bulunuyor. Özellikle kabuklu deniz hayvanlarının önemi fark ediliyor.

KABUKLU DENİZ CANLILARI BAKIR DEPOSU!

vucuda-etkisi-uzmanlari-dahi-sasirtti-dogal-sifaci-kis-mevsiminin-vazgecilmezi-olmaya-aday

İstiridye, kabuklu deniz canlıları arasında kalori açıdan düşük mineral ve vitamin açısından yüksek bir katkı sunan gıdalar arasındadır. İçindeki bakır oranı oldukça yüksek B12 ve Selenyum açısından da zengindir. 100 gramı içerisinde yaklaşık 7,6 miligram Bakır bulundurur. Pişirilerek tüketildiğinde daha çok faydası ortaya çıkar.

Deniz canlıları grubunda yer alan Istakoz, kabuklu deniz hayvanları içerisinde en yüksek bakır oranını sunan besin öğesidir. Günlük bakır ihtiyacının 8'ini karşılar. Yağ oranı düşüktür. Kolesterol dengesini korumayı sağlar. Selenyum, B12 vitaminleri açısından da yüksek koruyucu özellik sunar.

WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELERDEN GELEN ŞİFACI ETKİ!

Doğal sebzeler arasında yerini alan kış mevsiminin vazgeçilmezi Pancar, A vitamini, B ve C vitamini açısından yüksek bir şifa sunar. İçindeki mineral ve vitamin enzimleri bakır takviyesi ile de desteklenir. İçindeki yüksek oranlı bakır kanda hemoglobin seviyesini düzenler. Kansızlık rahatsızlığına iyi gelir. Çinko, magnezyum, demir ve kalsiyum oranı ile de yüksektir.

Her mevsim tüketilen tüketildiğinde sağlığı daha da kuvvetlendiren yeşil yapraklı sebzeler bakır oranı en yüksek besin öğeleri grubundadır. K vitamini, Folat, Kalsiyum ve Magnezyum açısından yüksek, kalorisi düşük olan yeşil yapraklı sebzeler arasında ıspanak, lahana ve pazı sayılabilir. Bunlar içinde barındırdığı doğal bakır özleri ile şifacı özelliğine ön plana çıkarıyor. 180 gramlık ıspanak içerisinden günlük %33 oranında bakır ihtiyacı rahatlıkla karşılanabiliyor.

TÜKETİLDİĞİNDE ŞİFA SUNAN DİĞER BESİNLER…

Kış aylarında tüketildiğinde içindeki bakır oranı ile yüksek vitamin ve mineral özelliği sunan ve bağışıklığı destekleyen diğer ürünler arasında şunlar yer alır:

  • Sakatat: A, B vitamini ve Demir açısından zengindir. Günlük 10,3 miligram bakır ihtiyacını karşılar. Kızartarak ya da ızgarada şiş üzerinde pişirilebilir.
  • Şitaki mantarı: Doğu Asya'ya özgüdür. B ve D vitamini açısından zengindir. Günlük %89 bakır ihtiyacını karşılar.
  • Sarımsak: Doğal antioksidan özleriyle kalp-damar rahatsızlıklarına şifa sunar. Kolesterolü destekler kalsiyum açısından zengindir.
  • Bitter çikolata: 100 gramı içerisinde günlük bakır ihtiyacının %200'ünü karşılayacak bir etki sunar. Antioksidan açısından yüksektir. Lif özleri ile şifa sunan gıda grupları arasında yerini alır.
  • Kış mevsiminde virüslere karşı koruyucu etki sunan Turunçgiller grubunda portakal, limon, zencefil ön plana çıkıyor.
  • Kara mürver, yoğurt, Reishi mantarı da tavsiye ediliyor.