Sağlıklı kilo verebilmek için her uzmanın defalarca altını çizdiği gibi dengeli ve düzenli beslenmek tartışmasız şart. Ancak bazı kişiler ne kadar dengeli ya da düzenli beslenirse beslensin, kilo verme konusunda çok yavaş ilerleyebiliyor. Bunun sebebi o kişilerin metabolizma hızının düşük olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle de diyet listelerinize metabolizma hızınızı artıracak ürünleri eklemeniz gerekiyor.

Zayıf insanların sürekli olarak ‘Ne yesem yakıyorum’ demesi ile şişman insanların ‘Su içsem yarıyor’ demesi tesadüfi değil. Tam olarak bu iki cümlenin de doğru olmasını sağlayan şey metabolizma hızı! Yağ yakımını hızlandıran, sindirimi kolaylaştıran metabolizma hızı, takviyeler ile artırılabiliyor. Bu nedenle de bu aşağıdaki dört besini mutlaka diyet listenize almanız gerekiyor.

YOĞURT VE KABAK LİSTENİN OLMAZSA OLMAZI

Cevap buldu: doğru peeling nasıl yapılır? Cevap buldu: doğru peeling nasıl yapılır?

YOĞURT VE KABAK LİSTENİN OLMAZSA OLMAZI

Sindirim sistemini dostu olan yoğurt, sadece sindirimi ve hazmı kolaylaştırıyor. Kabızlık sorununa çözüm olan yoğurt, aynı zamanda iştah kesici olarak da beslenme ve diyet listelerinin bel kemiği oluyor. Kemik demişken, protein açısından son derece zengin olan yoğurt, kemik ve kas gelişimi açısından da önemli.

Sebzeler arasında oldukça sevilenlerden biri olan kabak, sadece lezzeti ile değil, faydalarıyla da diyet listenizde yer almalı. Zira, antioksidan açısından son derece zengin olan kabak, vücudun zinde kalmasını kolaylaştırıyor. Besin değeri ve besleyiciliği yüksek olan kabağın kalorisi ise sadece 80.

CEVİZ VE MERCİMEK LİSTEYE EKLENMELİ 

Pek çok uzmanın diyet listesine ara atıştırmalık olarak alınmasını önerdiği ceviz, sağladığı enerjinin yanı sıra açlık krizlerini sağlamasıyla da size yardımcı olacaktır. 3-4 taneyi aşamadığı sürece kalorisi de sorun olmayacak olan ceviz, yağ yakımını ise içerdiği antioksidanlar ile sağlıyor.

Uzmanların metabolizma hızını artırmak için son önerisi ise mercimek! Lift açısından çok zengin olan mercimeğin yüksek protein de içermesi tam bir mucize olarak değerlendiriliyor. Böylelikle iki besi değerini tek bir gıdadan alabilmeniz mümkünken; mercimeğin aynı zamanda tok tutma, sindirimi kolaylaştırma ve metabolizma hızını artırma gibi faydalarından da yararlanabilirsiniz.