Zorlu ekonomik bir sürecin geçirildiği 2022 yılı hemen hemen her kesimden vatandaşın maddi olarak büyük kayıplara uğramasına sebep oldu. Bu yılın bir an önce bitmesini ve daha iyi şartlar altında gelecek olan 2023 yılının ekonomik olarak da toparlanma sürecini başlatmasını umut eden vatandaşlar, gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. Pek çok farklı alanda yaşanan olumsuz gelişmeler sebebi ile alım güçleri dip seviyelere düşen vatandaşlar, ocak ayı zammına ilişkin gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. 

Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte asgari ücret ile memur ve emekli maaşlarına ilişkin yeni tahminler ortaya atılmaya devam edilirken asgari ücretin belirlenmesi adına yarın düğmeye resmen basılacağı ifade edildi. Bakanlık bürokratları ile işçi ve işveren taraflarını bir araya getirecek olan toplantıda nelerin görüşüleceği merak konusu oldu. Öte yandan işçi ve işveren taraflarından gelen asgari ücret açıklamaları, kafaları karıştırdı. 

TOPLANTI TARİHLERİ BELLİ OLDU!

yarin-resmen-basliyor-asgari-ucret-belirleme-komisyonu-bir-araya-gelecek-zam-orani-ne-zaman

1 Aralık tarihinde bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk- İş Bankası Ergün Atalay, asgari ücretin belirlenmesi adına bir yol haritası belirledi. Toplantı sonrasında çeşitli açıklamalar yapılırken asıl maratonun 7 Aralık tarihinde başlayacağı ifade edildi. 

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, TİSK ve Türk- İş temsilcileri yarın düzenlenecek olan toplantıda ilk kez bir araya gelecek. Sonrasında ise 14 Aralık tarihinde ikinci toplantı düzenlenecek. Toplantının ardından teklifler Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a sunulacak. 

ASGARİ ÜCRET TALEPLETİ!

Yarın düzenlenecek olan toplantıda işçi tarafını temsilen Türk- İş tarafından düzenlenmiş olan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın verileri üzerinde durulacağı tahmin ediliyor. Enflasyonun da göz önünde bulundurulacağı toplantı şimdiden heyecan ile beklenirken tarafların asgari ücrete ilişkin talepleri de gün yüzüne çıkmaya başladı.

Daha önce yapmış olduğu açıklamada asgari ücretin en düşük 7 bin 785 TL olması gerektiğini ifade eden Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın ardından TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da istikrarlı bir rakam için işverenlerin de ellerini taşın altına koyacaklarını belirtmişti.