Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun! Kalp sağlığınızı korumak için bu yiyeceklerden uzak durun!

Kişisel sağlığın korunması ve ilerleyen yaşa rağmen bozulmaması, başta hastalıklara olan genetik yatkınlık oranlarına bağlı olmak üzere pek çok farklı detay çevresinde şekillenmektedir. Ancak hem genetik yatkınlığı hem de diğer olumsuz alışkanlıkları ikinci planda bırakacak olan başlıca konu, su tüketimidir. “Yaşam kaynağı” olarak nitelendirilen ve küçükten büyüğe her bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekilen su tüketimi, bugün birçok rahatsızlığın temelini oluşturabilmektedir.

Uzmanlar hem fit bir yaşam hem de görevlerini tam anlamı ile yerine getiren hayati fonksiyonlar için su tüketiminin oldukça önemli olduğunu vurgulamaktalardır. Organların düzenli çalışmasını sağlamasının yanı sıra fiziksel görünüm ve ruhsal durum üzerinde de olumlu etkileri olan su tüketimi, özellikle sıcak yaz günlerinde hayati bir öneme sahiptir. Ancak uzmanlar sırf su içmiş olmak için su tüketiliyor olmasının da hayati bazı sonuçlara sebep olabileceğine dikkat çekmektelerdir. Bu kapsamda tüketilmesi gereken su miktarının yanında su tüketim zamanlarına ilişkin de bilgiler veren bilim insanları, ayrıntıları tüketiciler ile paylaşmışlardır. 

SABAH İLK İŞ SU İÇMEK!

yasam-kaynagi-su-uzmanlarin-uyarilarina-konu-oldu-yanlis-su-tuketimi-sagliginizdan-edebilir (2)

Yetişkin vücudunun yüzde 60’ının, çocuk vücudunun ise yüzde 70’inin sudan oluştuğu bilinmektedir. Bu kapsamda su tüketiminin bir insan vücudu için ne anlama geldiği, uzmanlar tarafından sıklık ile gündeme getirilmektedir. Sağlık bir fiziksel yaşamın yanı sıra dengeli bir ruh halinin de su tüketiminden geçtiğine dikkat çeken uzmanlar, bu sebep ile yeni güne mutlaka su içerek başlanması gerektiğini belirtmişlerdir. 

Gece vücudun uyku halinde iken ciddi miktarda su kaybettiğine dikkat çeken uzmanlar, bu sebep ile sabah uyanır uyanmaz yapılması gereken ilk şeyin 250- 300 ml aralığında su tüketmek olduğuna dikkat çekmektelerdir. 

SU TÜKETİM ZAMANLARINA DİKKAT!

Su tüketmek kadar suyun tüketildiği zaman diliminin de oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, su içmeye ara verilmesi gereken zaman dilimlerini şu şekilde sıralamışlardır:

  • Yemeklerden bir saat önce ve bir saat sonra su içilmemelidir. 
  • Gece yatmadan iki saat önce su tüketimi sonlandırılmalıdır.